DOLAR
31,3153
EURO
33,9092
ALTIN
2.061,00
BIST
9.216,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağmurlu
12°C
İstanbul
12°C
Yağmurlu
Cumartesi Az Bulutlu
12°C
Pazar Açık
16°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
13°C
Salı Hafif Yağmurlu
12°C

Ara eleman istihdam eğilimi giderek önem kazanıyor

Vakit zaman gündeme taşınan Türkiye’de orta eleman muhtaçlığı sorunu devam ediyor. Şirket CEO’ları ise vakit zaman nitelikli orta eleman bulamamaktan yakınıyor.

Ara eleman istihdam eğilimi giderek önem kazanıyor
28.07.2023 13:36
1
A+
A-

Zaman vakit gündeme taşınan Türkiye’de orta eleman muhtaçlığı sorunu devam ediyor. Şirket CEO’ları ise vakit zaman nitelikli orta eleman bulamamaktan yakınıyor. Orta eleman gereksiniminin karşılanamaması ekonomik açıdan sıkıntılara yol açtığını belirten İstinye Üniversitesi (İSÜ) Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hilal Çakar Özcan, “Geleceğin orta elemanı olarak yetişecek olan bireylerin üniversitelerde alacakları nitelikli eğitim kesimde nitelikli işçi arayışında olan patronlar için büyük bir avantaj olacaktır” diyor.

Türkiye’de lisans mezunlarının sayısı artarken, şirket CEO’ları ise vakit zaman yetişmiş orta eleman bulamamaktan yakınıyor. Günümüzde pek çok alanda olduğu üzere iş dünyasında da bilgi ve bağlantı teknolojilerinde yaşanan gelişmeler iş gücü piyasasından beklentileri de birebir oranda değiştiriyor. Değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunun şuurunda olan iş gücü piyasasında nitelikli orta elemana olan gereksinimde giderek artmaya devam ediyor. İŞKUR’un “Türkiye İşgücü piyasasında En Çok Açık İşi Olan 10 Meslek” sıralaması raporunda yer alan garson, makineci (dikiş), satış danışmanı, dokuma konfeksiyon, paklık vazifelisi, gazaltı (mig-mac) kaynakçısı, perakende satış elemanı (gıda), ön muhasebeci, sürücü yük taşıma, paketleme emekçisi üzere mesleklerin pek birçoklarının ön lisans programlarından mezun olan “ara eleman” olarak isimlendirebileceğimiz meslekler ortasında olduğu görülüyor. Tıpkı vakitte İŞKUR’un “İşgücü Piyasasında Temininde Zahmet Çekilen Meslekler” raporunda yer alan, makineci (dikiş), garson (servis elemanı), dokuma konfeksiyon makineci, satış danışmanı, inşaat çalışanı, kaynakçı (oksijen ve elektrik), soğuk demirci, paklık vazifelisi, konfeksiyon emekçisi, düz dikiş makineci üzere mesleklerin nitelikli orta eleman temini ile tahlile kavuşacak meslekler olduğunu ortaya koyuyor. İş gücü piyasasında yaşanan teknoloji kökenli değişimlerin orta eleman gereksiniminin değerini bir sefer daha ortaya koyduğunu lisana getiren İstinye Üniversitesi (İSÜ) Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hilal Çakar Özcan, ön lisans programlarının bölümde aktüeli yakalayacak ve bu dijital dönüşüme ayak uyduracak nitelikte orta eleman yetiştirmeyi prensip edinmesi gerektiğini ve eğitim faaliyetlerini bu misyon çerçevesinde sürdürmesi gerektiğini söz ediyor. 

“Ara eleman gereksiniminin karşılanamaması ekonomik açıdan sıkıntılara yol açıyor”

Dr. Öğr. Üyesi Özcan, üniversitelerin ön lisans programlarına tüm bu açığı kapatmak ve piyasa beklentilerini karşılamak ismine mesleğin gereklerini yerine getirecek, çağın beklentilerine yanıt verecek nitelikle elemanı yetiştirme noktasında büyük misyon düştüğünü vurguluyor. Özcan, şöyle konuşuyor:

“Dijitalleşme beraberinde iş hayatında pek çok esaslı değişimi zarurî kıldı. O denli ki sanayi 4.0 kavramının hayatımızda giderek daha fazla yer bulduğu günümüz iş dünyasında iş yapma formları kadar çalışanlardan beklenilen yetkinliklerde birebir ölçüde değişmeye başladı. Tüm bu değişim içerisinde nitelikli iş gücü gereksinimi giderek daha fazla artmaya başladı. Tekrar bu süreçte orta elemana olan gereksinimde, beklentilerde birebir paralellikte artmaya devam ediyor. İŞKUR’un “Açık İşlerde Aranan Beceriler” sıralaması da burada değerli bir referans oluyor. İŞKUR’dan elde edilen bilgiye nazaran; kâfi mesleksel teknik bilgi, iş deneyimi, kadro çalışması, irtibat ve söz yeteneği, fiziki ve bedensel yeterlilik, sorun çözme ve inisiyatif alabilme, analitik düşünebilme, ikna kabiliyeti ve pazarlama, bilgisayar kullanımı, yabancı lisan maharetleri aranan kıymetli hünerler ortasında yer alıyor. Bu rapor bize gösteriyor ki çağa ahenk sağlarken, orta eleman olarak tabir edilen iş gücünün beklentileri karşılayacak nitelikle bir eğitim alması giderek daha fazla değer kazanıyor. Zira beklenilen nitelik ve yetkinlikte orta eleman muhtaçlığının karşılanamaması uzun vadede ekonomik açıdan makro meselelere yol açıyor.”

“Üniversiteler dal beklentilerini takip etmeli”

Üniversitelerin bölüm beklentilerini takip etmeleri gerektiğinin altınızı çizen Özcan, “İŞKUR’un bir öteki değerli raporu bize “Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Deneyim Hünerinin Önde Olduğu Sektörlerin”, imalat, toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, inşaat, ulaştırma ve depolama, idari ve dayanak hizmeti faaliyetleri, mesleksel, bilimsel ve teknik faaliyetler, başka hizmet faaliyetleri, bilgi ve irtibat, insan sıhhati ve toplumsal hizmet faaliyetleri üzere dallar olduğu bilgisini veriyor. Bu raporlar öncelik ve gereksinimlerin tespit edilmesi ve bu doğrultuda eğitim planlaması yapılmasının ehemmiyetini bir kere daha ortaya koyuyor. Bilhassa üniversitelerin ön lisans programlarının, sektörel beklentileri güzel tespit edip bu beklentileri karşılayacak ölçüde ve seviyede eğitim faaliyetlerini sürdürmeleri gerekiyor. Bilhassa üniversiteler ön lisans kontenjanlarını bilgi ve bağlantı teknolojilerinde yaşanan değişimi ve bu doğrultuda dalın beklentilerini göz önünde bulundurarak belirlemeli. Uzun vadede karşılanamaz hale gelen nitelikli orta eleman muhtaçlığı üretim ve hizmet kalitesinde önlenemez düşüşlere sebep olacaktır. Birebir vakitte ekonomik olarak yaşanabilecek problemler beraberinde ferdî problemleri ve sonuçta büyük ölçüde toplumsal meseleleri beraberinde getirecektir” diyor.

“Verimin ve kalitenin öncülü nitelikli iş gücüdür”

İSÜ olarak bu doğrultuda çalışmalarına devam ettiklerini belirten Özcan, şöyle konuşuyor:

“Sonuç olarak geleceğin orta elemanı olarak yetişecek olan bireylerin üniversitelerde alacakları nitelikli eğitim dalda nitelikli işçi arayışında olan patronlar için büyük bir avantaj olacaktır.  Bu bakış açısı ile İSÜ Meslek Yüksekokulu olarak yenisi takip ederek muhtaçlıkları göz önünde bulundurarak planlamalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Tıpkı vakitte eğitim öğretim faaliyetlerimizi mezunlarımızın ve iş hayatının beklentileri ile uyumlu olacak bir misyon ve vizyon ile sürdürüyoruz. Zira biliyoruz ki randımanın ve kalitenin öncülü nitelikli iş gücüdür. Nitelikli iş gücü ise güçlü bir ekonomiyi beraberinde getiriyor. İSÜ Meslek Yüksekokulu olarak Adalet, Aşçılık, Bilgisayar Dayanaklı Tasarım ve Animasyon, Bilişim Güvenliği Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, E-Ticaret ve Pazarlama Besin Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Uçak Teknolojisi programlarımız ile tekrar dalı takip ederek bünyemize yeni kattığımız Dış Ticaret ve Elektronik Teknolojisi programlarımız ile yolumuza başarılı ile devam ediyoruz.  Her geçen gün değişmeye ve gelişmeye devam eden iş dünyası bizim için en değerli referans kaynağı olmaya devam ediyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue Baharat Çeşitleri