DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
33°C
Salı Az Bulutlu
33°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Başkan Tugay, salon ışıklarını kapattırarak konuştu “İklim krizine karşı yeni stratejiler belirlemek zorundayız”

İzmir’in 2030 yılında iklim nötr ve akıllı kent gayesine hizmet etmek üzere 2025-2029 Stratejik Planı kapsamında hayata geçirilecek projeler için Misyon Kentleri Sermaye Merkezi (Capital HUB) aracılığıyla SECAP ve İklim Nötr Hareket Planları Toplantısı yapıldı.

Başkan Tugay, salon ışıklarını kapattırarak konuştu “İklim krizine karşı yeni stratejiler belirlemek zorundayız”
10.07.2024 14:00
1
A+
A-

İzmir’in iklim nötr ve akıllı kent gayesine hizmet etmek üzere hayata geçirilecek projelere ait düzenlenen Sürdürülebilir Güç ve İklim Hareket Planı (SECAP) ve İklim Nötr Aksiyon Planları Toplantısı’na katılan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, salondaki ışıkların büyük kısmını kapattırarak konuşma yaptı. İklim krizine karşı yeni stratejiler belirlemenin mecburî olduğunu belirten Lider Tugay, belediye yöneticilerine “Önümüzdeki bir ay, iklim kriziyle çaba etmek için baş yorduğunuz bir vakit dilimi olsun. Bir ay sonra kim ne yaptı onu konuşalım” dedi.

İzmir’in 2030 yılında iklim nötr ve akıllı kent gayesine hizmet etmek üzere 2025-2029 Stratejik Planı kapsamında hayata geçirilecek projeler için Misyon Kentleri Sermaye Merkezi (Capital HUB) aracılığıyla SECAP ve İklim Nötr Hareket Planları Toplantısı yapıldı. Kültürpark 4 No’lu Hol’de gerçekleştirilen toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne milletlerarası finans imkanlarını aktarmak üzere süreç bilgilendirmesi yapıldı. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, iklim krizinin geldiği boyutu tabir ederek “Neyin karşılığında neyin feda edildiğini düşünmemiz gerekiyor. Bize armağan edilmiş inanılmaz hoş dünyayı ve doğayı yalnızca tüketim hırsıyla, para kazanma hırsıyla yok ettiğimizi düşünüyorum. Bunların cezasını biz de sıcaklık, kuraklık, kirlilikle şu an çekiyoruz ancak çocuklarımız büyük ihtimal hayatları ile ödeyecek. Dünyada gidecekleri yer kalmayacak. Bu yüzden yeni stratejiler belirlemek ve önemli çalışmalar yapmak zorundayız” diye konuştu.

“Bunun ismi güç verimliliği”
Konuşması sırasında salonda yanan ışıkların yarısını kapattıran Lider Tugay, “Bu ışıklar yanıyordu. Şu anda bir kısmını kapattık. Bu türlü kolay bir noktadan başlamamız lazım. Bunun ismi güç verimliliği. Harcamamızın zarurî olmadığı enerjiyi daha gereksinim seviyesinde harcamaya başardığımızda kıymetli bir şey yapmış oluyoruz. Elektrik, Türkiye’de büyük oranda fosil yakıtlardan elde ediliyor. Bunların birçok da ithal. Herkes, elektrik konusu başta olmak üzere güç tüketiminde şuurlu olmayı öğrenmek zorunda. Kurum olarak bunu halletmemiz ve kente de öğretmemiz lazım” sözlerini kullandı. Lider Tugay ayrıyeten “İnsanların hırslarına hakim olması ve hududunu bilmesi gerekiyor. Bu toplantı göstermelik bir toplantı olmasın. Önümüzdeki bir ay kendi yetki alalarınızda iklim kriziyle çaba etmek için baş yorduğunuz, katkı sağladığınız, bir şeyleri değiştirmeye başladığınız bir vakit dilimi olsun. Bir ay içinde kim ne yaptı onu konuşalım” sözlerini kullandı.

“Dünyayı her birimiz kurtarabiliriz”
İklim değişikliğine ahenk konusunda neyin başarılabildiği konusunda düşünmek gerektiğini kaydeden Lider Tugay, “Her akşam, ‘Bugün iklim için ne yaptım?’ diye düşünmemiz gerekiyor. Milyonlarca kişi ile yapılmış anketlerde dünyadaki insanların büyük çoğunluğunun iklim meselesinin kesinlikle çözüleceğine inandığını gösteriyor. Şayet 15-20 sene sonra su ve besin bulamayacağımız, bitki örtüsünün yok olacağı bir tablo oluşursa geriye dönüp de ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapmadık’ demeyelim. Dünyayı İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak biz kurtaramayız lakin dünyada bir sürü hareket, küçük kıvılcımlarla başlar. Şayet doğruysa ve haklıysa bir anda yayılır. Bu hususta herkesin kendinde güç hissetmesi gerektiği kanısındayım. Münasebetiyle dünyayı her birimiz kurtarabiliriz. Bunu birilerinin başlatması lazım” kelamlarına yer verdi.

“Romantik boyuttan çıkılması gerek”
İklim krizi konusunda elle tutulur işlere gereksinim olduğunu belirten Lider Tugay, “Bizi yöneten hükümet, bu işin gereğince şuurunda değil. Dünya ülkelerinin çok büyük çoğunluğu bu türlü. Ekonomik kayıp istenmiyor. Karbon nasıl oluşur onu düşünmek lazım. Karbon, üretimden ve tüketimden oluşur. Karbon salımından sorumlu olanlar, varlıklı ülkeler ve güçlü beşerler. Her türlü endüstriyel üretim, karbon emisyonu en fazla olan kısımdır. Tüketici olarak bu üretimi kışkırtarak, gereksiz kullanımla endüstrinin daha fazla karbon emisyonu üretmesine sebep olurken öbür taraftan atıklarımızla karbon emisyonuna katkıda bulunuyoruz. Atıklarımızı hakikat bertaraf edip ayrıştırmıyoruz, geri dönüştüremiyoruz” yorumunda bulundu.
 
“Ciddi bir hareket planımızın olması lazım”
Bilinçlendirme konusunda teşvik etmenin kıymetli bir yol olduğunu kaydeden Lider Tugay, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Tüketim alışkanlıkları ile ilgili önemli çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bit pazarı üzere değil lakin İzmir’de kullanılmayan eşyaların gereksinimi olanlara verildiği bir ikinci el pazarı olması gerekir. Yani gereksiz tüketimden kaçınmalıyız. İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan atıkların da karbon emisyonuna yol açmayacak yollarla bertaraf edilmesi gerek. Önemli bir aksiyon planımızın olması lazım. Toplumu bilinçlendirmeliyiz. Bilhassa sanayicileri, üniversite hocalarını bilinçlendirelim.”

“Yüzde 40’lık amacı nötre çevirmek zorundayız”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Işıklı da iklim krizinin geldiği noktaya dikkat çekerek “2030’daki yüzde 40 sera gazı azaltımı maksadını nötre çevirmek zorundayız” dedi. Işıklı, SECAP ve Yeşil Kent Aksiyon Planı (YŞEP) süreçlerine ait de ayrıntılı bilgi verdi. 

“Nötr olmak için 20.1 milyar Euro’luk bir yatırım gerek”
İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Kemal Kılıç da İzmir’in iklim nötr ve akıllı kent yol haritasına ait konuştu. Kılıç; ulaşım, kentsel dönüşüm, atık, tarım üzere çalışmaların iklim değişikliğine uyumlu yürütülmesi konusunda proje ve teklifleri anlattı. İzmir’in sera gazı salımında nötr olması için azaltılması gereken sera gazının 21 milyon 653 bin 556 tona muadil karbondioksit olduğunu belirten Kılıç, bunun için 20.1 milyar Euro’luk bir yatırım gerektiğini aktardı. 

İzmir’in iklim değilikliği ahenk süreci
İzmir’in iklim değilikliğine uyum yolculuğu, Avrupa Birliği Belediye Liderleri Kontratı kapsamında 2025 yılında verdiği sera gazı azaltım taahhüdü ile başladı. 2020 yılına kadar sera gazı salımlarını yüzde 20 azaltmak üzere Sürdürülebilir Güç Hareket Planı (SEAP) hazırlanarak 2016 yılında belediye meclisi tarafından onaylandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent ismine verdiği taahhüdü 2019 yılında güncelleyerek sera gazı azaltım taahhüdünü 2030 yılına kadar yüzde 40 olacak halde yükseltti. Büyükşehir birebir vakitte dirençli bir kent oluşturmak için iklim değişikliği ahenk aksiyonlarını belirlemeyi de taahhüt etti. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Yeşil Kent Programı’na Türkiye’den birinci katılan kent olan İzmir’de Yeşil Kent Aksiyon Planı (YŞEP) ile birlikte sera gazı azaltım ve iklim değişikliğine ahenk hareketlerini içeren İzmir Sürdürülebilir Güç ve İklim Hareket Planı (SECAP) hazırlandı. Her iki plan, 2020 yılında belediye meclisi tarafından onaylandı. 

Misyon Etiketi ile ödüllendirilen birinci kent İzmir
İzmir, iklim değişikliği ve güç alanında yürüttüğü çalışmalar sonucunda Avrupa’nın öncü kentleri ortasında yer alarak 2022’de Avrupa Birliği (AB) İklim Nötr ve Akıllı Kentler Misyonu’na dahil oldu. 2030 iklim nötr maksatlarına yönelik hazırlanan İklim Kent Mukavelesi, Avrupa Kurulu tarafından 2024’te onaylandı ve AB üyesi kentler dışında Misyon Etiketi ile ödüllendirilen birinci kent İzmir oldu. 
Avrupa Kurulu ve Avrupa Kalkınma Bankası (EIB), bilhassa Misyon Etiketi ile ödüllendirilenler olmak üzere misyona katılan kentler için EIB tarafından sağlanan mali danışmanlık hizmetlerinin artırılmasına yönelik olarak Misyon Kentleri Sermaye Merkezi (Capital HUB) teşebbüsünü başlattı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı doktora tez Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri