DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
33°C
Salı Az Bulutlu
33°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ekrem İmamoğlu ile birlikte, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 663’ncü kez ev sahipliği yapan Edirne’yi ziyaret etti

Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın’ı makamında ziyaret eden Özel, “Artık kentler kılıçla fethedilmiyor ancak gönüller fethediliyor, hizmetle fethediliyor.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ekrem İmamoğlu ile birlikte, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 663’ncü kez ev sahipliği yapan Edirne’yi ziyaret etti
07.07.2024 21:48
2
A+
A-

Ekrem Lider, geçen dönemki muvaffakiyetini, örgütümüzle birlikte arttırarak, itimadı arttırarak, tazeleyerek tekrar etti. Çok uzun yıllar sonra çok istediğimiz Bursa’yı aldık. Birçok kentte çok değerli muvaffakiyetler elde ettik. Lakin temel amacımız; Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk genel seçimlerinde, Atatürk’ün partisini iktidar yapmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığına, CHP’li bir cumhurbaşkanını seçtirmek. Bunun motivasyonu içindeyiz daima beraber” dedi. 

TBB ve diğer birliklerin seçimleri sırasında telaşlı günler geçirdiklerini aktaran İmamoğlu, “Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği lideri da Balıkesir Büyükşehir Belediye Liderimiz. Münasebetiyle bu iş birliğini TBB’ye taşıyıp lakin bir diğer boyutta da bu türlü bir tahminen İstanbul, Bursa ve Edirne iş birliği de yaparak, seneye Kırkpınar’da çok daha güçlü bir buluşmayı sağlayabilme ismine, bedelli liderimizin daha güçlü yanında olacağımızı burada tabir edelim” diye konuştu. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, parti kurmayları, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Bozbey, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer ile birlikte, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 663’ncü sefer konut sahipliği yapan Edirne’ye geldi. Özel, İmamoğlu ve Bozbey, güreş karşılaşmalarını izlemeden evvel, Edirne Belediyesi’ni ziyaret etti. Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın tarafından makam odasında ağırlanan Özel ve İmamoğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

ÖZEL: “OSMANLI’NIN 3 BAŞŞEHRİ CHP’Lİ OLDU”

Görevi, evvelki lider Recep Gürkan’dan devralan Akın’a muvaffakiyetler dileyen Özel, “Çok tarihi bir güne daha tanıklık edeceğiz. Ben daha evvel de tekraren gelmiştim lakin birinci sefer Genel Lider olarak buradayım. Biraz evvel TBB ve İBB Liderimizin dikkat çektiği üzere, Osmanlı’nın birinci başşehri Bursa, sonra Edirne, sonra İstanbul’un üçü de bu seçimlerde artık CHP’li oldu. Osmanlı’nın güzel istikametlerini gören, makûs istikametlerini hiç üstüne almayanlar bir yana, biz Osmanlı’yı uygunuyla, kötüsüyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesine yapılan bütün katkılarla hizmet edenleri, daima hayırla yad ettik. Olağan bu üç büyük kentin dışında, üç başşehrin dışında, Osmanlı’nın saray yaptığı tek kent olan Manisa’nın bir evladı olarak buradayız” dedi. 

“ARTIK KENTLER KILIÇLA FETHEDİLMİYOR LAKİN GÖNÜLLER HİZMETLE FETHEDİLİYOR”

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi sürecini Edirne’den başlattığını hatırlatan Özel, “Bugün yanımızda doğal bu türlü siyasi fetihlerden değil, başta Ekrem Başkan’ın, Filiz Başkan’ın, Bursa Büyükşehir’in, Tekirdağ Belediyesi’nin gönülleri fetheden liderleri burada. Türkiye’den çok sayıda belediye başkanı burada. Artık şehirler kılıçla fethedilmiyor fakat gönüller fethediliyor, hizmetle fethediliyor. Ekrem Lider, geçen dönemki muvaffakiyetini, örgütümüzle birlikte arttırarak, inancı arttırarak, tazeleyerek tekrar etti. Bursa. Çok uzun yıllar sonra çok istediğimiz Bursa’yı aldık. Birçok kentte çok kıymetli muvaffakiyetler elde ettik. O yüzden bugün, CHP ailesi olarak, çok güçlü bir halde buradayız. Lakin hepimizin bildiği bir tek şey var ki; Cumhuriyetin yüzüncü yılının ilk yerel seçimlerinde, yüzde 38’lik bir oy oranıyla, 47 yıl sonra büyük bir muvaffakiyet elde ettik. Bu büyük aile, bu başarıyı elde etti. Daima birlikte elde ettik. Fakat temel maksadımız; Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk genel seçimlerinde, Atatürk’ün partisini iktidar yapmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığına, CHP’li bir cumhurbaşkanını seçtirmek. Bunun motivasyonu içindeyiz daima bir arada. Daima birlikte bunun için çalışıyoruz. Ve başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu. 

“İKTİDARLARININ BİRİNCİ BAŞINDA ‘-MIŞ GİBİ’ YAPANLAR…”

Edirne’ye gelmeden evvel, Sosyalist Enternasyonal Lideri ve İspanya Sosyalist İşçi Partisi Genel Sekreteri Pedro Sanchez ile Romanya’nın başşehri Bükreş’te bir ortaya geldiklerini aktaran Özel, şunları söyledi: 

“Onun başkanlığında, Bükreş’te, tekrar Romanya Başbakanı’nın konut sahipliğinde toplandık. Orada yapılan müzakereler sonucunda bir deklarasyon yayınlandı. Hem çok sağla gayret noktasında hem Avrupa’daki Sosyalist Enternasyonal’in yeni yapılanmasını duyurma noktasında hem de CHP’nin 31 Mart’ta kaydettiği başarıyı umut verici bir zafer olarak nitelendiren, CHP’deki güç kazanmasının Türkiye’nin demokratikleşmesine, CHP’nin güç kazanmasının altını kalın çizgilerle çizen ve CHP’nin Avrupa Birliği amacını sahiplenen ve üyelerin tam dayanak verdiğini tabir eden bir metin ortaya çıktı. Bu, gelecekte CHP iktidarında Türkiye’nin nerelere hakikat gittiğini gösteren çok değerli bir yaklaşım. İktidarlarının birinci başında ‘-mış gibi’ yapan, Avrupa Birliği amacı koyan, bunun üzerinden Avrupa’nın Türkiye’de aydınların takviyelerini sağlamaya çalışanların, bugün o yaptıklarının takiye olduğu, Avrupa Birliği gayelerinin kalmadıkları ve dönüp Şanghay İşbirliği Örgütü’nü maksat gösterdiklerini hatırlayalım. O gösterilen maksatta, maalesef hem Dışişleri Bakanı’nın hem Sayın Cumhurbaşkanı’nın ifade ettiği amaçta, ortalama ulusal gelir 4.500 dolar. Oysa Avrupa Birliği maksadında, ortalama ulusal gelir, yeni üyelerin düşürmesine karşın, 45 bin dolar ve Avrupa Birliği’nin gerçek ortalama ulusal geliri, 55 bin dolar.”

“CHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYINA OY VERECEKLER VE 10 YILIN SONUNDA 10 KAT DAHA GÜÇLÜ OLDUKLARINI GÖRECEKLER”

“Birbirinin ortasında 10-12 kat ulusal gelir farkı olan iki yapıdan bahsediyoruz” diyen Özel, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: 

“Biz, elbette Asya’yı da Avrasya’yı da Çin’i de İran’ı da Rusya’yı da önemsiyoruz. Ancak 75 yıl evvel kurucusu olduğumuz Avrupa Konseyi’ni ve 60 yıl evvel İsmet Paşa’nın vaktinde başvuru yaptığımız Avrupa Birliği maksadını yine sahipleniyoruz. Ve ümit ediyoruz birinci seçimden sonra, 10 yıl CHP iktidarı olduktan sonra, biz yeniden sıfır atacağız. Lakin birileri üzere hem maaşlardan hem fiyatlardan, etiketlerden 6 sıfır atmayacağız. Bir tane sıfır atacağız. Maaşlardan sıfır atmadan, etiketlerden; maaşlardan sıfır atmadan, masraflardan sıfır atacağız. 10 kat fazla ulusal gelir, 5 kat fazla ulusal gelir, 10 yılın sonunda 10 kat fazla satın alma gücü, bugün birebir maaşı alıp, mazotun 4 lira olması demek, ekmeğin 1 lira olması demek. CHP’nin maksadı, hayali, umudu, vizyonu budur. Buna inananlar, gelecek seçimlerde CHP’nin içinde olacağı Türkiye İttifakı’nın, CHP’nin cumhurbaşkanı adayına oy verecekler ve 10 yılın sonunda 10 kat daha güçlü olduklarını görecekler. ‘Yöneticiler güçlü olsun, saraylarda otursun, en değerli limuzinlere binsin, uçan saraylarla uçsun’ diyenler, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne hakikat gidebilirler. Lakin orada halk yoksul; 4.500 dolar. ‘Yöneticiler mütevazı fakat halk varlıklı olsun’ diyenler Avrupa Birliği amacının peşinde yürüyebilirler. Orada tam 10 kat varlıklı halklar var ve gelişmiş bir demokrasi var. Bu yürüyüş devam edecek. Bu yürüyüş devam edecek.”

İMAMOĞLU: “OSMANLI’NIN İZİNİ TAŞIYAN 3 ŞEHRİN BELEDİYE BAŞKANI OLARAK BURADAYIZ”

Böylesine anlamlı bir günde Edirne’de bulunmanın keyifli olduğunun altını çizen İmamoğlu ise, “Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’nun üç değerli izini taşıyan kentten bir tanesi. Ki bugün aslında üç şehir belediye başkanı olarak da buradayız. Hem Bursa hem Edirne ve akabinde İstanbul seyahati, aslında tarihi bir seyahatin ayak izleri. Münasebetiyle böylesi bir buluşmanın da herhalde en görsel şöleninin yaşandığı an Kırkpınar’dır diye düşünüyorum. Tarihe şahitlik eden muazzam bir spor buluşması ve bu dünyada çok az bir örnek. Tahminen de yok. Bunun yaşaması ve yaşatılması, ülkemizin prestiji, tam da bu türlü olimpiyata gerçek giderken bütün dünya Paris’e, mükemmel bir iz. Bunun burada, Filiz Hanım, kıymetli Liderimizin da emeğiyle çok güçlü bir düzeye erişeceğine eminim” sözlerini kullandı. 

“İSTANBUL, BURSA VE EDİRNE İŞ BİRLİĞİ YAPARAK…”

TBB ve diğer birliklerin seçimleri sırasında telaşlı günler geçirdiklerini aktaran İmamoğlu, “Güreş yapan şehirlerin de bir birliği var. Onun da yanılmıyorsam başkanı Balıkesir Büyükşehir Belediye Liderimiz. Münasebetiyle bu iş birliğini TBB’ye taşıyıp lakin bir öteki boyutta da bu türlü bir tahminen İstanbul, Bursa ve Edirne iş birliği de yaparak, seneye Kırkpınar’da çok daha güçlü bir buluşmayı sağlayabilme ismine, pahalı liderimizin daha güçlü yanında olacağımızı burada tabir edelim” dedi. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de tarihi Kırkpınar Güreşleri’ni ilgiyle izlediğinin devlet evraklarından anlaşıldığını kaydeden İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“ATA’NIN VASİYETİNİ YAŞATIYORUZ”

“Dolmabahçe Sarayı’nda dinlenirken, güreş karşılaşmalarını naklen radyo yayınından dinliyor. Güreşçilerimizin muvaffakiyetini duyunca, güreşleri canlı izlemek için apar topar oraya yetişiyor. O coşkuyu, şöleni yaşıyor ve sonrasında da İstanbul’da da bu güreşlerin temsil edilmesi noktasında bir vasiyet bırakıyor. Biz bunu, merhum Atabeyoğlu’nun yazılarından tespit ettik ve 3 yıldır de Ulugazi Yağlı Güreşleri’ni İstanbul Maltepe’de yapıyoruz. Bir nevi dönemin en son yağlı güreşi üzere oluyor. O da orada bir hem görsel şölen hem Ata’nın ulusal sporumuza olan düşkünlüğünün bir izini yaşatmak… Bu bağlamda bizim de bir katkımız bu cet sporumuza var. İnşallah seneye sizi daha güçlü bir buluşmada, Edirne’de, Filiz Hanım’ın konut sahipliğinde daima birlikte ağırlamış oluruz.”

AKIN: “BİZİM İLK SINAVIMIZDI”

Edirne Belediye Başkanı Akın da Özel, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle lisana getirdi: 

“Şu anda Edirne Belediyesi’nde tarihi bir an yaşanıyor. Edirne’de cet sporumuzu yaşatmak için, bizler, elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu sene de çok ihtimamlı bir hazırlık evresinden geçtik. 1 Temmuz itibariyle şenliğimizi başlattık. Bu tarih itibariyle de bugün artık son final gününü yaşayacağız. Hem heyecanlı güreş karşılaşmalarını izleyeceğiz hem de çok pahalı konuklarımızı ağırlayacağız. O yüzden çok memnun ve gururluyum. Bu yılki geri bildirimler, sahiden kentimizle ilgili, festivalimizle ilgili çok olumlu. Demek ki çalışmalarımızın karşılığını alıyoruz, görüyoruz. O yüzden de çok memnunuz. Edirne, eşsiz bir kent; doğasıyla, kültürüyle, tarihiyle. Biz de kentimizle ilgili artan turizm potansiyelini dikkate alarak, elimizden gelen tüm eforla çaba sarf ediyoruz. O yüzden çalışmalarımızı tıpkı formda süratle devam ettireceğiz. Bizim birinci sınavımızdı. Bu imtihanımızı da en hoş biçimde atlatacağınızı düşünüyorum.”

Konuşmaların akabinde; Özel, İmamoğlu, Akın ve beraberlerindeki heyet, güreş karşılaşmalarını izlemek için tarihi Kırkpınar çayırına gitti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı doktora tez Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri