DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Parçalı Bulutlu
22°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
25°C

Ege Üniversitesi AKM’de Uluslararası Turan Film Festivali Ödül Töreni düzenlendi

Memleketler arası Turan Sinema Şenliği Ödül Merasimi, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi (AKM)  Yunus Emre Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi AKM’de Uluslararası Turan Film Festivali Ödül Töreni düzenlendi
04.05.2024 10:00
4
A+
A-

Türkiye’nin yanı sıra 77 ülkeden bin 57 müracaatın yapıldığı ‘Kızılelma’ temalı şenlikte; ülkemizden 158, Azerbaycan’dan 47, Kırgızistan’dan 31, Kazakistan’dan 21, Özbekistan’dan 15 ve Türkmenistan’dan 10 sinema yarıştı.  

Ege Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen “Uluslararası Turan Sinema Şenliği Ödül Merasimi, Türk Dünyası sinemasının tüm paydaşlarını bir ortaya getirdi. Törene, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Lideri Prof. Dr. Uğur Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven, EÜ üst yönetimi,  yurt içinden ve dışından sanatkarlar, yönetmenler,  senaristler,  akademisyenler, davetliler ve öğrenciler katıldı.  

Fotoğraf ve fotoğraf stantları merasime renk kattı 

Ödül töreni öncesi  Atatürk Kültür Merkezi Fuaye Alanında; Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığının “Sessiz Şahitler Türk Uzunluklarına Yolculuk” standı ile TÜRKSOY’un “Türk Dünyası Fotoğraf Sergisi” ve “Türk Dünyası Kültür Başşehirleri Fotoğraf Sergisi” sanatseverle buluştu.  

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Sanatsal faaliyetler üretmek, sanatın gelişimine katkı sağlamak, sanatı ve sanatçıyı sanatseverlerle bir ortaya getirmek, tam akredite öğrenci odaklı araştırma üniversitemizin toplumsal vazifeleri ortasındadır. Bu şuurdan hareketle Türk dünyasının ortak pahalarını ve kültürel bağlarını vurgulayarak, bu bağların güçlenmesine katkıda bulunmak, Türk devletleri ve topluluklarının kültürel çeşitliliğine ve zenginliğine katkıda bulunmak maksadıyla yola çıktığımız bu kıymetli tertibin şimdi fikir aşamasında iş birliği talebinde bulunduğumuz bütün çevreler tarafından heyecanla karşılanarak sağlanan takviyelerle bugünlere gelmesi sağlanmıştır” diye konuştu. 

“Festivalimizin klâsik hale gelmesini temenni ediyorum” 

Bu cins bir şenliğe mesken sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını lisana getiren Prof. Dr. Budak, “Uluslararası Turan Sinema Şenliği, uzun süren hazırlık kademesinin akabinde iki gündür Üniversitemiz mesken sahipliğinde gerçekleştiriliyor.  Şenlik kapsamında memleketler arası sinema müsabakası, 3 Söyleşi, 2 Fotoğraf Standı, 7 Gösterim Seçkisi, 1 Fotoğraf Standı, 1 Konser, 1 Dans Gösterisi gerçekleştirildi. Şenliğe 77 ülkeden bin 55 müracaat yapıldı. Türkiye’den 158 Sinema, Azerbaycan 47 Sinema, Kırgızistan 31, Kazakistan 21, Özbekistan 15 ve Türkmenistan’dan 10 sinema iştirak gösterdi. Yapılan tüm müracaatlar alanlarında duayen heyet üyelerinden oluşan seçili heyetler tarafından incelendikten sonra dereceye girenleri belirlendi. Bugünkü ödül merasiminde dereceye giren sinemalara verilecek mükafatların yanı sıra Ömür Uzunluğu Muvaffakiyet Mükafatı, Sinema Sanatına Katkı Mükafatı, İnsani Pahalara Katkı Mükafatı üzere 13 farklı kategoride özel mükafatlar de verilecek. Ödül alacak olan sanatkarlarımızı şimdiden tebrik ediyorum. Ayrıyeten bu büyük tertipte bizlerle birlikte olan ve büyük takviyelerini gördüğümüz Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğüne, TÜRKSOY’a, çok değerli stantlarını bizlere açan Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığına ve şenliğimize takviye veren gerek ülkemizdeki gerekse Türk Dünyasındaki bedelli kurumlarına şükranlarımı tabir etmek istiyorum.  Şenliğimizin ileriki yıllarda da Türk Dünyasında genişleyerek klâsik hale gelmesini temenni ediyorum” dedi. 

“Türk dünyasının zenginliğini arşivlerle ortaya koyuyoruz” 

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Lideri Prof. Dr. Uğur Ünal, “Bu aktifliğin, kültürün birleştiriciliği ismine çok kıymetli bir program olduğunu tabir etmek istiyorum. Türk kültürü ve sanatının paylaşımı ve gelişimi ismine düzenlenen bu şenlik son derece manalıdır. Bu programın bir paydaşı olarak Türk dünyasının zenginliğini çeşitli arşiv dokümanlarıyla ortaya koymaktan son derece bahtiyarız. Türkiye olarak dünyanın en büyük arşivlerine sahip olduğumuzu bilmenizi isterim. Şenliğimize konut sahipliği yapan Ege Üniversitesine ve Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a, hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi. 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, “Sinema ortak kültür mirasımızı  gelecek nesillere taşıma noktasında en değerli araçlardan biridir. Bu aktiflik, Türk sinemasının çeşitliliğini yansıtmasının yanı sıra birliğimizi ve kardeşliğimizi bir sefer daha tüm dünyaya gösterme fırsatı verdi. Şenliğin gerçekleşmesine katkı sunan kurumlarımıza teşekkür ediyor, yarışan tüm sanatkarlarımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.  

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven ise, “Sinema, kaygılı insanın işidir. Sinema yapan insan sıkıntısını paylaşmak, yarasını göstermek ister. Sinemasını çektikten sonra da dertleşmek ister. Bu bakımdan şenlikler de sinemacıların dertleştikleri yerlerdir. Bilhassa memleketler arası şenlikler bizim için çok değerli. Turan Sinema Şenliği de ilk yılından büyük bir başlangıç yaptı. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.  

Ödüller sahiplerini buldu 

Turan Sinema Şenliği kapsamında birinci olarak itibar mükafatları verildi. İnsani Kıymetlere Katkı Mükafatı Direktör Derviş Zaim   ile   Gönül Dağı dizi imalcisi Ferhat Eşsiz’e, Kültürel Çeşitliliğe Katkı Ödülü TRT AVAZ kurumu ismine TRT İzmir Bölge Müdürü Mevlüt Şahbaz’a,  İnsan Haklarına Katkı Mükafatı Karabağ-Azerbaycan Göç ve Mülteciler Bakanlığı Bakan Müşaviri Nesimi Nerimanov’a Toplumsal Duyarlılık Mükafatı Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven’e verildi. Sinema Sanatına Katkı Mükafatını sırasıyla; Azerbaycan Sinema Ajansı, Kazakfilm, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Siyasetleri Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü adına  Talant Osmanov, Özbekistan Kültür Bakanlığı Sinematografi Ajans Uluslararası Bağlar Daire Koordinatörü Gofurjon Musaev, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven ve Oğuzhan Türkmen Sinema Stüdyosu adına Salisalih Bayramov  aldı. Ege Üniversitesi 2024 Yılı Vefa Özel Mükafatını Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin ve TRT Belgesel Kanal Koordinatörlüğü ismine Koordinatör Ahmet Canbaz alırken, Genç Yetenek Ödülü Ruslan İbrahimli’ye, Teknoloji ve Sinema Bağlantısı Mükafatı 1453 Sineması ile Hamit Keleş’e, Medya Özel Ödülü Anadolu Ajansı ismine İzmir Bölge Müdürü Ahmet Caner Baysal’a, Kültürel Hafıza Mükafatı Cumhurbaşkanlığı Ulusal Saraylar Daire Lideri Dr. Yasin Yıldız’a, Kültürel Miras Mükafatı Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Lideri Prof. Dr. Uğur Ünal’a, TÜRKSOY Özel Mükafatı ise Rejisör Alovov’a verildi. 

Festivalde yarışan sinemalarda ise; Azerbaycan birinciliğini “Voice” sineması ile Zamin Mammadov, Kazakistan birinciliğini “Lullaby” sineması ile Dilshat Rakhmatullin, Kırgızistan birinciliğini “Hope” sineması ile Saule Mukanbetova, Özbekistan birinciliğini “Taste of Grapes” sineması ile Dmitriy Lebedev, Türkiye birinciliğini “Tradition” sineması ile  Ali İstek Bayazıt, Türkmenistan birinciliğini “Ümit” sineması ile İskender Muhammet Annamuhammedov,  Memleketler arası kategori birinciliğini ise “Goli’s Greatest Adventure/Iran” sineması ile   Elika Mehranpoor aldı. 

Yöresel danslar ve müzikler iştirakçileri coşturdu 

Ödüllerin verilmesinin akabinde şenliğe dayanak veren kurum ve sponsorların temsilcilerine plaket takdimi gerçekleştirildi. Aktiflik kapsamında EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Ekin Dans Topluluğunun “Zeybek Gösterisi”, Azerbaycan Sema Halk Dansları Topluluğunun “Azerbaycan Halk Müziğinden Potpuri”, “Göçebeler Kırgız Halk Dansı”, Kazakistan “Süyünbay Sazı” Folklor Topluluğu Dansçıları, Özbekistan Namangan Filartmonisi Müzik ve Dans Sanatkarları sahne aldı. Daha sonra tüm ülkelerin sanatkarları sahneye çıkarak Rektör Prof. Dr. Necdet Budak eşliğinde “Anayurdum” modülünü seslendirdiler.   

Festival tanıtım sinemasının de gösterildiği merasimin sonunda, ödül alanlar, heyet ve iştirakçiler hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu web tasarım ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri