DOLAR
32,5849
EURO
34,8423
ALTIN
2.417,24
BIST
9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
24°C
İstanbul
24°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
20°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Egeli akademisyen Doç. Dr. Ilgaroğlu, İngiltere’de Farabi felsefesine yönelik araştırmalarda bulunacak

Ege Üniversitesi Birgivi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Caner Ilgaroğlu’nun  “Kozmik İstikrardan Psiko-Sosyal İstikrara: Farabi İdeolojisinde Kıymet Kurucu ve Hami Bir Öge Olarak Adalet Kavramının İzdüşümü” başlıklı araştırma projesi TÜBİTAK  “2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Bursu” programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Egeli akademisyen Doç. Dr. Ilgaroğlu, İngiltere’de Farabi felsefesine yönelik araştırmalarda bulunacak
27.03.2024 13:48
1
A+
A-

Ege Üniversitesi Birgivi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Caner Ilgaroğlu’nun  “Kozmik İstikrardan Psiko-Sosyal İstikrara: Farabi İdeolojisinde Paha Kurucu ve Esirgeyici Bir Öge Olarak Adalet Kavramının İzdüşümü” başlıklı araştırma projesi TÜBİTAK  “2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Bursu” programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Program kapsamında Doç. Dr. Ilgaroğlu, İngiltere’nin başşehri Londra’da bulunan SOAS Londra Üniversitesi İdeoloji ve Din Bilimleri Enstitüsünde araştırmalar yapacak.

Ege Üniversitesi Birgivi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Hanefi Palabıyık ve Doç. Dr. Muhammet Caner Ilgaroğlu, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdi. Rektör Prof. Dr. Budak, Doç. Dr. Ilgaroğlu’nu tebrik ederek çalışmalarında muvaffakiyetler diledi.

Araştırma projesi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ilgaroğlu, “Farabi’nin, 10. yüzyılda kozmik bir çerçeveden yola çıkarak insanın ontolojik, ruhsal ve toplumsal varlığı bağlamında adalet kavramına yüklediği özgün manaları, beşerle cihan ortasında kurduğu epistemolojik ve aksiyolojik bağlamlarla teorize etmiş olması kayda paha entelektüel bir muvaffakiyettir. Farabi’nin metafiziğine mündemiç olan ahlak ve siyaset ideolojisi incelendiğinde insanın kozmik düzenle ontolojik bağının niteliği, kişisel, toplumsal bedel dünyasının kuruluş biçimi ve ahlakın kaynağı meseleye dair dengeli açıklamalar olduğu görülecektir. Bu araştırma Farabi’nin ideoloji sistemini derinlemesine incelemek suretiyle onun adalet kavramına yüklediği çok boyutlu mana dünyasının izdüşümlerini ortaya çıkarmayı ve böylelikle insanın ferdi ve toplumsal paha dünyasının inşasında adaletin bedel kurucu ve gözetici rolünü açıklamayı hedeflemektedir” dedi.

“Batı dünyasında Farabi yorumları araştırılacak”

Doç. Dr. Ilgaroğlu, “Çalışmada nitel araştırma teknikleri uygulanacak, data toplama, saha araştırması ve tahlil süreçleri takip edilerek günümüzde Batı dünyasında mevzumuz bağlamında yapılan Farabi yorumlarının güçlü ve zayıf yanları tespit edilerek Doğu-İslam dünyasındaki yaklaşımlarla mukayeseler yapılacak” dedi. Projenin bir yıl içerisinde tamamlanması ve sonrasında nitelikli akademik yayınlara dönüştürülmesini hedeflediklerini tabir eden Doç. Dr. Ilgaroğlu, “Farabi’nin klasik yapıtı ‘el-Medinetü’l- Fâzıla’yı ‘İdeal Devlet’ başlığıyla Türkçe’ye çeviri ettim ve eser 2023 yılı başında Divân yayınları tarafından yayımlandı. Bu projenin, kelam konusu çevirisi ile derinlik kazanan Farabi çalışmalarına ve adalet hissini merkeze alan ahlak ve his ideolojisi çalışmalarına yeni ve özgün bir bakış açısı kazandıracağını düşünüyorum” dedi.

Bu projeyle Farabi’nin adalet anlayışının günümüzde gitgide gelişen his ve sezgi merkezli ahlak ideolojisi yorumlarına temel teşkil edecek niteliğinin ortaya konulmasının hedeflendiğini belirten Doç. Dr. Ilgaroğlu,  yine Farabi ideolojisinin Batı fikrini derinden etkileyen özgün ve kozmik bir niyet olduğu gerçeğinin de bu proje sayesinde gün yüzüne çıkacağını söyledi.

“Avrupa’da bu alandaki tek yükseköğrenim kurumu”

Avrupa’da alanında uzman bir okulda araştırma yürüteceğini söyleyen Doç. Dr. Ilgaroğlu, “1916 yılında Doğu Çalışmaları Okulu olarak kurulmuş olan SOAS, İngiltere’nin başşehri Londra’da bulunan ve isminden da anlaşılacağı üzere varlığını Afrika, Asya ve Ortadoğu’daki niyet geleneklerini, lisanları, kültürleri ve toplumları incelemeye adamış çok değerli bir üniversitedir. Avrupa’da bu akademik uzmanlığa sahip tek yükseköğrenim kurumudur.  Bugün SOAS’ta niyet ve lisan araştırmalarından, siyaset ve toplumsal bilimlere kadar Asya, Afrika ve Orta Doğu’ya ait çok çeşitli hususlar incelenmektedir. Birinci kere 1973’te açılan SOAS Kütüphanesi şu an bir buçuk milyondan fazla basılı kaynağı barındırmakla birlikte elektronik data tabanlarının tümüne sahiptir. Araştırma projemin danışmanlığını üstlenen Profesör Ayman Shihadeh, bu kurumun ideoloji ve din bilimleri kısmının başında yer alan milletlerarası bir İslam ideolojisi uzmanıdır. Profesör Ayman’ın danışmanlığı ve kurumun varlıklı akademik insan ve bilgi kaynağı ile başarılı bir araştırma ve Farabi ideolojisinin Batıda nasıl yorumlandığına dair objektif bir kıymetlendirme ortaya çıkacaktır” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri