DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağmurlu
13°C
İstanbul
13°C
Yağmurlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
19°C
Pazar Az Bulutlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
21°C
Salı Az Bulutlu
23°C

Elder’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi

Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nda, İdare Konseyi Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında başkanlık misyonunu sürdürecek.

Elder’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi
27.03.2024 00:00
5
A+
A-

Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nda, İdare Şurası Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında başkanlık misyonunu sürdürecek.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren dağıtım şirketlerinin çatı örgütü Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Elder’in, 10. Olağan Genel Konseyi geniş bir iştirak ile 26 Mart 2024 günü Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Konsey sonrasında toplanan yeni idare heyeti kendi ortasında vazife kısmı yaptı. Alınan karar doğrultusunda, üç yıldır Elder’in İdare Şurası Başkanlığını sürdüren Kıvanç Zaimler vazifesini Aksa Elektrik Kümesi İcra Heyeti Lideri Barış Erdeniz’e devretti. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında Elder İdare Heyeti Lideri olarak misyon yapacak. Yeni periyotta İdare Şura Lider Yardımcılığı misyonlarını ise Kıvanç Zaimler ve Memet Atalay üstlenecek. 

Açılış konuşmalarını Güç ve Natürel Kaynaklar Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz ile Elder İdare Heyeti Lideri Kıvanç Zaimler’in yaptığı genel konseyde, kamu ve özel bölümden çok sayıda iştirakçi da hazır bulundu. 

“YAPISAL DÜZENLEMELERE MUHTAÇLIĞIMIZ OLDUĞU KANAATİNDEYİM”

Açılışta konuşan Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, elektrik dağıtım ve misyonlu tedarik şirketlerinin 2021-2025 yıllarını kapsayan dördüncü uygulama periyodunda olduğuna işaret ederek, “Tüm bu uygulama periyotlarına baktığımızda, toplamda bugüne güncellenmiş bedelleriyle 336 milyar TL’lik bir yatırım yapıldığı ve 20 milyar TL’lik (son 3 yıl) bakım bütçesinin şirketler tarafından harcandığını görmekteyiz. Fakat vatandaşlarımızın refah düzeyinin yükselmesi ve hizmete erişmede aradığı konfor maalesef tam manasıyla elde edilememiş görünüyor. EPDK tarafından yayınlanacak beşinci uygulama döneminde bu sıkıntıların tahlili için tahminen de yapısal bir düzenlemeye gereksinimimiz olduğu kanaatindeyim. EPDK ve Bakanlığımızın, Elder ile istişareler yaparak bu mevzuları çözeceğimize inanıyorum” dedi. 

“GEÇİCİ DEĞİL, KALICI TAHLİL ÜRETEN PROSEDÜRLERİ GELİŞTİRMELİYİZ”

Açılışta yaptığı konuşmada, “Dağıtım kesiminin gelecek vizyonuna katkı vereceğini düşündüğümüz birtakım beklentilerimizi söz etmek istiyorum” diyen EPDK Lideri Mustafa Yılmaz da “Öncelikle dağıtım bölümümüzü geleceğe taşırken ‘bugünün problemlerine yarının tahlil yolları’ ile deva aramak, yatırım planlamalarında klasikleşmiş ve kolaycı sistemlerin dışına çıkmak mutlak surette öncelik olmalı. Bu gayeyle gerek planlama gerekse saha süreçlerinde; tüketiciyi üzebilecek her türlü sorunu öngörebilen ve “geçici değil kalıcı tahlil üreten” metotları geliştirmeniz temel beklentimiz olmaya devam edecektir.   Bakım ve tamir bütçelerinin verimli ve yerinde kullanılmasının kesintileri önlemedeki rolü hepinizin malumudur. Tüm yatırım ve işletme süreçlerini birlikte optimize ederek faal ve verimli harcama ile en üst seviye kalite yakalanacaktır” diye konuştu.  

Daha fazla yenilenebilir güç kaynağının sisteme bağlanması kadar üretim ve yatırımlara yönelik olarak da dağıtım bölümünün sorumlulukları olduğuna işaret eden Yılmaz kelamlarına şöyle devam etti:

“Şüphesiz önümüzdeki günlerde elektrikli araçlar ve ulusal akıllı sayaç sistemleri üzere mevzular dağıtım bölümünün gündeminde çok daha fazla yer alacaktır. Süratle gelişen elektrikli araç bölümünün gereksinimlerine karşılık verme sürecinde dağıtım şebekelerinin gerekli yerlerde güçlendirilmesi için her türlü yatırımın acilen yapılması gerekmektedir. EPDK olarak nasıl ki meskenlerde ya da endüstride rastgele bir güç krizine müsaade vermiyorsak yollarda da kesintisiz güç için verilen tüm hizmetlerin takipçisi olacağız. 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren tüm dağıtım şirketlerinin akıllı sayaç dönüşümüne ait tedarik ve tesis süreçlerini süratle yapmaları gerekmektedir. Ben bu his ve kanılarla Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nun ve seçilecek yeni idarenin bölümümüz için iyi olmasını diliyorum.”

“ÜLKEMİZE YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARIN TOPLAMI 709 MİLYAR TL’Yİ AŞTI”

Elektrik dağıtım bölümünde 2013 yılında tamamlanan özelleştirme sürecinin akabinde şirketlerin yaptığı yatırımlar ve elde ettikleri sonuçlar hakkında bilgi veren Kıvanç Zaimler ise “Bu süreçte hizmet verdiğimiz abone sayısı yüzde 36’dan fazla artarak 49 milyon hududuna dayandı. Dağıtım çizgilerimizin uzunluğu yüzde 30’dan fazla artarak 1,4 milyon kilometrenin üzerine çıktı. Trafo sayısı yüzde 33 mertebesinde artarak 520 bin adedin üzerine; trafo kapasitesi ise neredeyse iki katına çıkarak 200 bin megavoltamper (MVA) eşiğini geçti. Bu süreçte kayıp oranları iki haneli sayılardan tek haneli sayılara geriledi. Aralıksız olarak devam ettiğimiz yatırımların 2011- 2023 yıllarına ilişkin toplam büyüklüğü aktüel TÜFE pahası ile 289 milyar TL’yi buldu. Özelleştirme ihaleleri sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne ödediğimiz şimdiki bedel ile 420 milyar TL de dâhil edildiğinde ülkemize yaptığımız yatırımların yeni toplamı 709 milyar TL’yi aştı. Bu tablonun gerisinde özgürleşme siyasetleri, esnek düzenlemeler ve dağıtım şirketlerimizin tutkulu, azimli ve enerjik uğraşları var. Emeği olan herkese içten teşekkürlerimi sunuyorum. Fakat en çok da kesimimizde çalışan 100 bini aşkın emektarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

“5’İNCİ UYGULAMA DEVRİ EVVELKİLERDEN FARKLI”

Enerji dalının yaşadığı büyük dönüşüme dikkat çeken Kıvanç Zaimler, “Yenilenebilir kaynaklardan güç üretiminin önceliklendirilmesi, güç depolama teknolojilerinin ekonomik hale gelmesi, süratle artan elektrikli araçlar, tüketicilerin etraf hassaslığı üzere tesirler, güç şebekelerinde de asıllı dönüşümleri gündeme getirdi. Bu kadar yıkıcı fakat birebir vakitte yapan tesirleri olan dönüşüm süreci, kısa vakitte hazırlıklarına başlayacağımız “5 inci Uygulama Dönemini” evvelkilerden farklı kılıyor. Farklılığın nedeni yalnızca yeşil ve dijital dönüşümün gerektirdiği nitel ve nicel paradigma değişikliğinden ibaret değil. Dağıtım lisansı müddetlerinin 2036 yılından itibaren peyderpey biteceği göz önünde bulundurulduğunda, yatırımların itfasının nasıl sağlanacağı, lisans müddetlerinin uzatılması imkân ve kuralları, 5 inci Uygulama Dönemi’nin bir başka başat farklılığını oluşturuyor. Bu mevzuda gerekli siyasetin gecikmeksizin oluşturulması ve hukuksal rejimin saptanması, tüm paydaşların önlerini görmesini sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜM PAYDAŞLARA PAHA YARATMAK İSTİYORUZ”

Elder İdare Heyeti Başkanlığı’na seçilen Barış Erdeniz kendisini bu misyona layık gören idare şurası üyelerine teşekkürlerini iletirken; “Elder’in üyelerinin her biri ülkemizin ekonomik ve toplumsal kalkınmasında hayati rol oynayan elektrik dağıtımını, artan bir performansla sürdürmeye devam edecektir. Yeni tarife uygulama periyodunun hazırlıklarının da tamamlanacağı önümüzdeki 3 yıllık periyotta Elder İdare Şurası olarak “tüm paydaşlara bedel yaratmak” unsurunu rehber edinerek çalışacağız. Bu temel prensip kapsamında, kesintisiz ve kaliteli güç arzını üstün müşteri memnuniyetiyle bir ortaya getirerek elektrik dağıtımı hizmetini katma pahasını artırarak sürdüreceğiz. Elektrik dağıtım dalında yeşil ve dijital dönüşümü eşanlı olarak ele alıp, ikiz dönüşüm yaklaşımıyla dönüşümün altyapısını oluşturacağız. Bölümümüzün ekonomik ve mali sürdürülebilirliğini teminat altına almayı öncelikli gündemimiz olarak şekillendireceğiz. Bunu yaparken kurumsal kapasitemizi güçlendirecek ve olumlu gündemli bir irtibat stratejisini hayata geçireceğiz” diye konuştu.

BARIŞ ERDENİZ KİMDİR?

2021-2023 yılları ortasında Elder’in İdare Heyeti Lider Yardımcısı olarak misyon yapan Barış Erdeniz, 13 yıllık güç kesimi deneyiminin akabinde 2014’te idare danışmanı olarak Karı Holding’e katıldı. Organizasyonel gelişim, operasyonel verimlilik ve dijital dönüşüm alanında Karı Holding’in iş süreçlerine katkı sağlayan birçok başarılı projeye imza atan Barış Erdeniz, Ağustos 2017 tarihi itibariyle Yararı Holding’de İdare Şurası Üyesi olarak vazife yapmaya başladı. 2017 yılından bu yana Karı Holding’in insan kaynakları, bilgi teknolojileri ve tedarik zinciri üzere ortak departmanları aracılığıyla operasyonel harikalık ve dijitalleşme yatırımlarına liderlik eden Erdeniz, Ocak 2020’den itibaren hala devam eden Aksa Elektrik Kümesi İcra Konseyi Başkanlığı misyonunu de üstlenmeye başladı. Erdeniz tıpkı vakitte Çıkarı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Aksa Tarım ve Turizm İcra Şurası Başkanlığı misyonunu de yürütüyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri