DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
22°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C

Evrensel İnsani Değer ve Haklar Manifestosu imzaya açıldı! 25 Bin imza ile BM’e sunulacak…

Üsküdar Üniversitesi ile Kazakistan N.L. Gumilev Avrasya Ulusal Üniversitesi, ortak ‘Evrensel İnsani Kıymet ve Haklar Manifestosu’ hazırlayarak imzaya açtı.

Evrensel İnsani Değer ve Haklar Manifestosu imzaya açıldı! 25 Bin imza ile BM’e sunulacak…
14.05.2024 16:00
1
A+
A-

Ortadoğu, Orta Asya, Afrika’da ve son olarak Gazze’de yaşananlara dikkat çekilen, 25 BİN imza maksadı olan manifesto bu yıl sonunda BM Genel Kurulu ve Güvenlik Kurulu’na sunulacak.

10 husustan oluşan manifestoda; “İki üniversite olarak yaşanan olaylardan hareketle, üniversal kavram ve fikirlerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini öngördük. N.L. Guliyev Ulusal Avrasya Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi olarak; bu türlü bir durumda insan hak ve özgürlüklerinin en yüksek biçimde yaşandığı ve tartışıldığı ortam olan üniversite topluluğunun sessiz kalmasının bir vebal olduğunu düşündük. Ferdi yansıdan çok kurumsal bir mutabakatla sesimizi duyurmak ve bir manifesto ile kanılarımız söz etmek istedik.” sözlerine yer verildi.

Üsküdar Üniversitesi ile Kazakistan N.L. Gumilev Avrasya Ulusal Üniversitesi, büyük düşünür Farabi ve Hoca Ahmed Yesevi’nin, başka dünya düşünürlerinin hayatı, yapıtları ve mirasından, Birleşmiş Milletler (BM), UNESCO, İnsan Hakları Üniversal Beyannamesi’nden ilham alarak ortak Kozmik İnsani Kıymet ve Haklar Manifestosu hazırladı ve imzaya açtı.  

25 BİN imza gayesi olan manifesto, bu yılın sonunda BM Genel Kurulu ve Güvenlik Kurulu’na sunulacak. 

‘Yaşayan Bedeller Eğitim Programı (LVEP)’ projesi kapsamında yaşayan değerler…

BM tüzüğünün, en önemli amaçlarının; gelecek jenerasyonları savaş belasından kurtarmak, temel insan haklarına, insan kişiliğinin onuruna ve kıymetine, erkeklerin ve bayanların ve büyük ve küçük ulusların eşit haklarına olan inancı tekrar teyit etmek, adaletin ve antlaşmalardan ve memleketler arası hukukun öbür kaynaklarından doğan yükümlülüklere hürmetin sürdürülebileceği şartları tesis etmek ve daha geniş bir özgürlük içinde toplumsal ilerlemeyi ve daha düzgün ömür standartlarını teşvik etmek olduğu belirtilen Manifestoda, şunlar kaydedildi:

“UNESCO tarafından desteklenen milletlerarası ‘Yaşayan Kıymetler Eğitim Programı (LVEP)’ projesi kapsamında yaşayan kıymetler ‘Mutluluk, dürüstlük, alçakgönüllülük, iş birliği, özgürlük, sevgi, barış, hürmet, sorumluluk, sadelik, müsamaha, birlik’ olmak üzere 12 başlıkta UNICEF eğitim kümesi tarafından hazırlanmış ve UNESCO tarafından tanınmıştır. BM İnsan Hakları Üniversal Beyannamesinin 1. hususu ‘Bütün beşerler hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler’ der. 

Daha sonra, ‘Yaşama hakkı, adil yargılanma hakkı, eşitlik hakkı, özgürlük hakkı, sıhhate ulaşma hakkı, sığınma hakkı, azaptan korunma hakkı, zorunlu gereksinimleri elde etme hakkı, seyahat hakkı, evlenme hakkı, mülkiyet hakkı, fikir-vicdan-din hürriyeti ve tabiri hakkı, akinsız toplanma hakkı, toplumsal güvenlik hakkı, çalışma hakkı, eğitim ve öğrenme hakkı ile birlikte topluluğa karşı misyonları ve sorumlulukları vurgusu vardır’ formunda söz eder.”

Farabi ve Hoca Ahmed Yesevi’den erdem…

İslam Altın Çağı’nın önde gelen düşünürlerinden, metafizik, psikoloji ve siyaset teorilerinin müellifi, dünyanın İkinci öğretmeni, Türk Dünyası’ndan dünya ölçeğinde alım ve filozof Abu Nasr Muhammed al-Farabi’nin faziletleri ‘Etik’ ve ‘Entelektüel’ olarak iki başlıkta ele aldığı anlatılan Manifestoda, şu görüşlere yer verildi:

“Etik faziletleri; ‘Ölçülülük, – Yürek, – Cömertlik, – Adalet’, entelektüel faziletleri; ‘Bilgelik, -Duygusal Zeka, -Sosyal Zeka’ olarak sınıflandırır. Hasebiyle Al-Farabi’ye nazaran etiğin en değerli noktaları, gerçek memnunluğu bu 7 faziletin tamamına sahip olmak olarak tanımlar. Dahası, Al-Farabi faziletli insanları tabiatta özgür olarak isimlendirir ve ‘Gezegenimiz dünya, lakin tüm uluslar saadete ulaşmak amacıyla iş birliği yaptığında ve birbirlerine yardım ettiğinde faziletli hale gelir ve kusursuz bir kozmik devlete dönüşür’ formunda özetlemiştir.  

Seyyid mutasavvıf şair Hoca Ahmed Yesevi, dünyaca ünlü ilahiyatçı, manevi rehber, din alimi, eğitimci, Türk şair, filozof, sufizm tarihinin en önde gelen dini figürü, birinci Türk Sufi Tarikatı’nın kurucusu, şiirlerinde bilgelik, sabır ve harikalık üzere faziletlerin ehemmiyetini vurgular ve bunların gerçek saygınlığa ve şahsî gelişime nasıl katkıda bulunduğunu vurgular, sevgi ve beşere, vatana ve ilahi olana güvenme faziletlerini öne çıkarır.”

6 fazilet 24 karakter gücü

Manifestoda, bilimsel referans olarak çoklu zekâ kavramının geliştiricisi Howard Earl Gardner’in ise bedelleri 6 faziletin altına 24 karakter gücü olarak yerleştirdiği lisana getirilerek, 6 faziletin altında 24 karakter gücü şöyle sıralanıyor:

“I-Bilgelik; 1.Özgünlük, 2.Merak, 3.Öğrenmeye Açık Oluş, 4.Açık Fikirlilik, 5.Geniş Bakış Açısı, 

II-Cesaret; 6.Dürüstlük, 7.Cesur Olma, 8.Beceriklilik, 9.Keyif Alma, 

III-İnsaniyet; 10.Şefkatlilik, 11.Sevme ve Sevilme Kapasitesi, 12.Sosyal Zekâ, 

IV-Adillik; 13.Adalet, 14.Liderlik, 15.Vatandaşlık, 

V-Ölçülülük; 16.Affedicilik, 17.Tevazu, 18.Dikkat, 19.Özdenetim , 

VI-Aşkınlık; 20.Güzelliği Takdir Etme, 21.Şükür, 22.Umut, 23.Mizah, 24.Maneviyat.”

“Dünya bilakis dönmüştür ve bir sefer daha tehlike altındadır”

İnsanlığın 21. yüzyılın yeni bir küresel iş birliği çağının habercisi olacağını umduğu kaydedilen Manifestoda, şöyle devam edildi:

“Ancak birinci çeyreğin sonunda bunun maalesef gerçekleşmediğini gördük. Irkçılık ve yabancı düşmanlığı, eşitsizlikler ve müthiş insan hakları ihlalleri süratle artıyor. Temel açılardan dünya bilakis dönmüştür ve bir kere daha tehlike altındadır. Tehdit global ölçekte ölümcül bir savaş olduğu için riskler küçümsenemez. Zira çatışmalar derinleşmiş ve yeni tehlikeler ortaya çıkmıştır. Nükleer silahlara ait global telaşlar soğuk savaştan bu yana en yüksek düzeydedir.  Dahası, iklim değişikliği büyük ve süratli bir formda ilerliyor.

Öte yandan, 21. Yüzyılın ikinci çeyreğinin kapısını açan 2025 yılı, savaş ve barış, güvenlik ve kalkınma, hukukun üstünlüğü ve daralan insani alan bahislerinde değerli bir duruşu tabir eden bir dönüm noktası olacaktır. Bilhassa de milletlerarası toplumun kırılgan gezegenimiz için büsbütün yeni bir barışçıl, inançlı, emniyetli ve müreffeh telaffuz ile, ideoloji, mimari, jeopolitik, jeo-ekonomik alan ve tertip tesis edememesi durumunda ortaya çıkacak kıyamet tehdidi dikkat caziptir.”

“İnsani, toplumsal eşitsizlik” durumu global barışı tehdit ediyor

Bütün bu insani kıymetleri inceledikten sonra son yıllarda yaşanan psikopolitik olayların oluşturduğu önemli bir “insani, toplumsal eşitsizlik” durumunun global barışı tehdit eder duruma geldiği vurgulanan Manifestoda, “Siyasetin bize gösterdiği düşmanlardan çok kendimize dönerek içimizdeki nefrete, ırkçılığa, sömürgeciliğe, ayrımcılığa, ötekileştirmeye ve berbatlığa sessiz kalma hislerine düşmanlık yapma vakti gelmiştir. Son 25 yılın psikopolitik olaylarının yarattığı ve global barışı tehdit eden önemli ‘insani ve toplumsal eşitsizliği’ tahlil ettikten sonra, siyasetin bize gösterdiği düşmanlara değil, kendimize dönmenin ve nefreti, ırkçılığı, sömürgeciliği, ayrımcılığı, ötekileştirmeyi ve berbatlığa karşı sessizliği düşman edinmenin vakti gelmiştir. Fakat daima birlikte üniversal erdemlerimizi tanımlayabilir, teşvik edebilir ve uygulayabilir, çatışmaları çözebilir, nefretin üstesinden gelebilir ve ortak kozmik bedelleri savunabiliriz.” sözüne yer verildi.

İhmal edilen pahalar hatırlatıldı

Manifestoda, “Irk, renk, din, lisan, inanç, kültür ve ülke ayırımı yapmaksızın cömert gezegenimizin daha yaşanılır, adil, barışçıl ve sürdürülebilir olması için; ihmal edilen değerlerin” hatırlatılmak istendiğine işaret edilerek, şunlar vurgulandı: 

“İki üniversite olarak yaşanan olaylardan hareketle, kozmik kavram ve fikirlerin yine gözden geçirilmesi gerektiğini öngördük. N.L. Guliyev Ulusal Avrasya Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi olarak; bu türlü bir durumda insan hak ve özgürlüklerinin en yüksek biçimde yaşandığı ve tartışıldığı ortam olan üniversite topluluğunun sessiz kalmasının bir vebal olduğunu düşündük. Ferdî reaksiyondan çok kurumsal bir mutabakatla sesimizi duyurmak ve bir manifesto ile kanılarımız söz etmek istedik.

1/ Siyasi, etnik, dinî, mezhepsel, ideolojik hırsların kör ettiği savaşları, her türlü azınlık yahut çoğunluktan kaynaklanan terör ve şiddet aksiyonlarına kararlılıkla karşı çıkıyoruz.

2/ Ölçüsüz ve orantısız güç kullanımı ile silahsız insan, sivil ve çocuk öldürülmesini şiddetle kınıyoruz.

3/ İnsanlık 21. Yüzyılda sıkıntıları konuşarak çözebilecek gelişmişlik düzeyine gelmiştir. İnsanlığın ilkel dogmalar ile yargılanmasına şiddetle itiraz ediyoruz.

4/ Hoş mavi gezegenimizin herkesi tatmin edecek bir cömertlik ve bolluğa sahip olduğuna   iktisat tarihini şahit tutuyoruz.

5/ Aç gözlülük, doyumsuzluk, sorumsuzluğu ve acımasızlığı doğuran siyasi “Tanrı Kompleksini” şiddetle reddediyoruz. Hiç kimse kendisine tanrısallık ve kutsallık atfedemez. Herkes hak ve fırsatlar açısından eşittir.

6/ İnsan Hakları Kozmik Beyannamesinin tekrar okunmasına ve hazmedilmesine şiddetle gereksinim vardır.

7/ Hiçbir devlet ayrıcalığa sahip olmamalıdır. Hedef adaletse bu çağda yol, özgürlükçü, iştirakçi ve eşitlikçi demokrasidir. “Pozitif Siyaset”in insanlık için tahlil olduğunu vurguluyoruz.

8/ Bütün dünya devletlerinin eşit temsil edildiği “Dünya Parlamentosu”nun kurulmasının zarurî olduğunu teklif olarak sunuyoruz.

9/ Uygar toplumlarla uygar olmayan toplumları ayıran en değerli şeyin, hak arama ve sorun çözme sistemi olarak şiddeti kullanmamasıdır. İnsanlığın vahşet periyodundan kalma şiddet tekniğini ilkesel olarak reddediyoruz.

10/ Şayet yukarda zikredilen insan hak ve bedellerinin göz önüne alındığı eşitlikçi bir siyaset geliştiremezsek, insan cinsinin kendi kendini yok etme potansiyeline sahip olduğunu ilan ediyoruz. 

Sonuç olarak bu manifestoyu insan haklarına inancın çok zayıfladığı günümüzde, iki üniversite senatosu tartışarak imza altına alıp bütün hassas insanlara beyan etmeyi uygun görmüştür. Bu doğrultuda Manifestomuzu imzaya açıyoruz.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu web tasarım ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri