DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
11°C
İstanbul
11°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
14°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
8°C

Huawei Ar-Ge Buluşması Gaziantep’te gerçekleşti  

Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinde tahsil gören öğrencilerin yazılım alanında kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayan Huawei Ar-Ge Buluşmaları, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen aktiflikle devam etti.

Huawei Ar-Ge Buluşması Gaziantep’te gerçekleşti  
10.11.2023 14:39
0
A+
A-

Huawei Ar-Ge Buluşması Gaziantep’te gerçekleşti  

 

Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinde tahsil gören öğrencilerin yazılım alanında kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayan Huawei Ar-Ge Buluşmaları, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen aktiflikle devam etti. Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Huawei Türkiye iş birliğiyle, 8-9 Kasım tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilen Ar-Ge Buluşması’na, iki günde toplam 1.000 öğrenci ve ilgili fakültelerin öğretim üyeleri katıldı.  

 

Huawei, genç yeteneklerin Türkiye bilişim ekosistemine kazandırılması istikametindeki faaliyetlerine sürat kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirilen ‘Huawei Ar-Ge Buluşması’, 8-9 Kasım tarihlerinde, Gaziantep’te, Hasan Kalyoncu Üniversitesi konut sahipliğinde gerçekleşti.

 

Bilişim eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanmasının yanı sıra, öğrencilerin kodlama marifetlerinin geliştirilmesinin amaçlandığı aktiflik kapsamında öğrencilere; telekomünikasyon, siber güvenlik, bulut bilişim, Huawei Taşınabilir Servisleri ve bilgisayarlı görü temel eğitimleri verilirken, meslek oturumları, mülakat simülasyonları ve bulut bilişim alanında uygulamalı eğitim seansları da Ar-Ge buluşması çerçevesinde hayata geçirilen etkinlikler ortasındaydı.  

 

Öğrenciler ayrıyeten, Huawei Ar-Ge Buluşması kapsamında, ülkemizin önde gelen bilişim eğitmenlerinden Buğra Ayan’dan, Web3 konusunda temel bir eğitim alma fırsatı da buldular.

 

Huawei Ar-Ge Buluşması; Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Lideri Mustafa Ermiş ve Huawei Türkiye Siber Güvenlik ve Zımnilik Şefi Ömer Faruk Şahin’in konuşmalarıyla başladı.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin konuşmasında şu tabirlere yer verdi, “Tüm paydaşlarıyla ve kentin kültürüyle bütünleşik, vatandaş odaklı teknolojik tahliller ile sürdürülebilir yüksek ömür kalitesi sunan Türkiye’nin öncü akıllı kenti Gaziantep için; akıllı kentler kapsamında Gaziantep Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş.’yi kurduk. Gaziantep Bilişim A.Ş. ve GASMEK iş birliğinde bilgi teknolojileri alanında meslek yapmak isteyen seçilmiş yetenekli öğrencilere yazılım eğitimleri verdik. 6 aylık bir süreci kapsayan proje ile kentte, çağdaş teknolojiler alanında yetişmiş yazılım ekosisteminin oluşturulması, iş ve yüksek katma bedel üreten projelerin çıkarılmasına katkı sunduk. Genç yazılımcılara istihdam sağlamış olduk. Ayrıyeten yeniden Gaziantep Bilişim A.Ş. koordinatörlüğünde Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Teknopark, TARGET TTO, GAÜN Yazılım Topluluğu, AppVentures firması katkılarıyla ‘Akıllı Kent Hackathonu’ düzenledik. Akıllı Kentin kıymetli gençleri için, ‘Genç Dostu Şehir’ olarak ‘Genç Gaziantep Kart’ uygulamamızı devreye aldık. Uygulama sayesinde gençler haberlerden ve fırsatlardan haberdar olabilecekler ve uygulamanın sunduğu ayrıcalıklardan faydalanabilecekler. Bugün burada Huawei Ar-Ge buluşmasının bir modülü olmaktan memnunluk duyuyoruz. Bu türlü bir aktifliğin düzenlenmesine vesile olduğu için başta Huawei ailesine ve paydaşlarına teşekkürlerimi sunarım.

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, iştirakçilere seslenirken, “Teknoloji, günümüzde her alanda her dalda hayatın merkezine yerleşmiş durumda. Şuurlu ve hakikat kullanıldığında, teknoloji hem ömrü kolaylaştırıyor hem de iş dünyasında inanılmaz rekabet avantajları sağlıyor. Teknoloji geliştirme ve idaresi günümüzün olmazsa olmazlarından. Bu nedenle, yenilikçiliği teşvik ederek ve Ar-Ge çalışmalarını destekleyerek, teknolojinin hudutlarını daima genişletmemiz gerekmekte. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak, yenilikçi bir vizyonla hareket ediyor ve teknoloji geliştirmeye çalışan genç yeteneklerin çabalarını her daim destekliyoruz. Yapay zeka, sürdürülebilirlik ve yeşil teknolojiye odaklanan; etraf dostu eserler geliştirmek ve güç verimliliğini artırmak için yapılan araştırmalara ve bilişim teknolojileri alanındaki çalışmalara da büyük değer veriyoruz. Huawei, genç yeteneklerin Türkiye Bilişim Ekosistemi’ne kazandırılması istikametinde Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu işbirliği ile etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda düzenlenen etkinliklerden biri olan ‘Huawei Ar-Ge Buluşması’ ile bilişim eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanmasının yanı sıra, öğrencilerin kodlama maharetlerinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Bu etkinliklerde, geleceğin teknolojilerini ve yazılımlarını geliştirecek öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için atölyeler, teknoloji demoları ve mülakat simülasyonları üzere faaliyetler yapılıyor. Aktifliğin teknoloji ekosistemine yarar sağlamasını ve katma bedel üretmesini diliyorum, tüm paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz yaptığı değerlendirmede, “Bölgemizin yeni gelişme eksenlerinden biri olan teknoloji odaklı yeni kuşak girişimciliği geliştirmek için, evvel ekosistemin altyapıları olan girişimcilik merkezlerimizi kurduk. Artık de sağladığımız fonlarla genç girişimcilerin fikirlerini ticarileştirmelerine yardımcı oluyoruz. Huawei ile yapılan bu tertiple gençlerimize teknoloji alanında yeni ufuklar açtığımız için çok mutluyuz” dedi.

 

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Lideri Mustafa Ermiş ise açılış konuşmasında, “Gençlerimizi geleceğin dijital dünyasına hazırlamak maksadıyla, online eğitimlerimizin ve atölye çalışmalarımızın yanı sıra, birçok vilayetimizde gerçekleştirdiğimiz yazılım kamplarımızı 81 vilayetimizde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Hakikat bilgiye ve yerli kaynağa ulaşmanın güçleştiği günümüz dijital dünyasında, rafine bilgiyi sizlere fiyatsız olarak sunmanın uğraşı içerisindeyiz. Gençlerimizin teknolojiyi yalnızca tüketen değil, tıpkı vakitte üreten bireyler olması için, Türkiye’nin dijital geleceğini daima birlikte inşa edeceğiz. Gazi kentimizde bizleri ağırlayan Sayın Belediye Liderimize, tekrar bize konut sahipliği yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne, Sayın Rektörümüze, Huawei Türkiye’ye ve BTK Akademi takımımızla birlikte, bu aktiflikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Huawei Türkiye Siber Güvenlik ve Saklılık Şefi Ömer Faruk Şahin, Huawei Ar-Ge Buluşması’nı değerlendirirken, “Gerçekleştirdiğimiz birçok proje var. Lakin ortalarında Huawei Ar-Ge buluşmalarının da yer aldığı ‘Bilişim Yetenekleri Geliştirme Projeleri’, bizler için başka bir yer tutuyor. Türkiye’nin genç yeteneklerine ulaşmak ve onlarla etkileşimde bulunmak, bizim için inanılmaz bir memnunluk. Bu projeleri hem gençlerimize hem de ülkemizin geleceğine bir yatırım olarak görüyoruz. Yapay zekadan bulut bilişime, telekomünikasyondan siber güvenliğe kadar birçok hususta eğitimlerin ve birebir etkileşimlerin yer aldığı, dokuzuncusunu düzenlediğimiz Huawei Ar-Ge Buluşması’nın Gaziantep’teki gençlerimiz için bir yol gösterici olmasını temenni ediyorum” dedi. 

 

Etkinliğin sonunda iştirakçi öğrencilere, çekilişle 10 adet Huawei Watch Fit2 akıllı bileklik ve sürpriz armağanlar dağıtıldı. Öğrenciler ayrıyeten, Huawei Ar-Ge Buluşması kapsamında, Huawei tarafından geliştirilen 5G AR/VR teknolojilerini deneyimleme bahtı da elde etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sülük tedavisi ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler