DOLAR
33,0029
EURO
35,9893
ALTIN
2.569,92
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
34°C
İstanbul
34°C
Açık
Çarşamba Açık
34°C
Perşembe Az Bulutlu
33°C
Cuma Az Bulutlu
33°C
Cumartesi Az Bulutlu
32°C

Konak Belediye Meclisi temmuz ayı toplantısını gerçekleştirdi

Temmuz ayı birinci oturumu için bir ortaya gelen Konak Belediye Meclisi kıymetli kararlara imza attı.

Konak Belediye Meclisi temmuz ayı toplantısını gerçekleştirdi
02.07.2024 01:00
1
A+
A-

Gültepe, Gürçeşme ve Beştepeler bölgelerinde doğalgaz çalışmalarının bir an evvel başlayabilmesi için çalışmalarına sürat veren mecliste konuşan Lider Memnun, “Komisyonlardan ricamız perşembe günü gerçekleştirilecek ikinci oturuma kadar çalışmayı bitirip oylamaya getirmeleri. Perşembe günü oylamadan sonra biz cuma günü İzmrGaz’la başlıyoruz” dedi. Öte yandan kentsel dönüşüm çalışmalarının süratle devam ettiğini, bu çalışmalar devam ederken Konak’ın daha yaşanabilir, daha hoş, daha estetik ve hata yerlerinden arındırılmış bir kent olması için metruk binaları yıktıklarını belirten Lider Keyifli, metruk bina yıkımlarının kentsel dönüşümün birinci adımı olduğunu vurguladı. 

 

 

Konak Belediye Meclisi temmuz ayı birinci toplantısını Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Oturumu yöneten Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Gültepe, Gürçeşme ve Beştepeler bölgeleri için doğalgaz muştusu verdi. Konak Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünden gelen önergeyi okuyan Lider Memnun, kurullardan, önergeyi perşembe günü yapılacak ikinci oturuma yetiştirmelerini isteyerek alınacak meclis kararının çabucak akabinde İzmirGaz’la birlikte cuma gününden itibaren çalışmalara başlayacaklarının altını çizdi. Kentsel dönüşüm çalışmaları ve metruk bina yıkımlarına da değinen Lider Memnun, “Metruk binalar konusunu önemsiyoruz. Bu bizim için kentsel dönüşümün de birinci adımı. Konak’ı bu olumsuz makûs yapılaşmadan kurtaracağız” dedi. Lider Keyifli ayrıyeten, 3 ve 4 Temmuz tarihlerinde peş peşe yapılacak açılışlara da tüm meclis üyelerini davet etti. Lider Memnun, İş’te Konak İşçi İstihdam Ofisi ile Kemeraltı Abacıoğlu Han’da Memnunluk Kahvesi açacaklarını da kelamlarına ekledi.  

 

Kızılay binası için uygun şartlar beklenecek

Konak Belediye Meclisi’nde Göztepe Mahallesi’nde bulunan, mülkiyeti Türkiye Kızılay Cemiyetine ilişkin tescilli yapının Konak Belediyesi’ne 10 yıl mühlet ile intifa hakkı kurulmasına ait 02.05.2023 tarihli meclis kararı ve ekli protokolün iptali oybirliğiyle kabul edildi. Önerge hakkında açıklama yapan Lider Keyifli, mevzunun uygun şartlar oluştuğunda ve tasarruf genelgesi yürürlükten kalktığında tekrar gündeme geleceğini belirtti ve açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

“Kızılay’ın Göztepe’de bulunan bir eski eser mülkü, içinde aile tabiplerinin olduğu bina.  2 Mayıs 2023’te protokol imzalandıktan sonra ilgili protokolün bir unsuruna nazaran 31 Aralık tarihine kadar Kızılay’ın mülkü boşaltıp Konak Belediyesi’ne boş olarak teslim edecek, o tarihten itibaren de 10 yıllık müddet başlayacak, Konak Belediyesi de binayı onarıp restore ederek sıhhatle ilgili bir temayla tekrar kullanıma açacaktı. Lakin tarihi dolmasına ve üzerinden altı ay geçmiş olmasına karşın Kızılay binayı boşaltamadı, aile doktorları çıkmadı. Protokol gereği binanın boşaltılarak teslimini talep ettik. O sırada tasarruf genelgesi yayınlandı. Yeni rastgele bir harcama yapamıyoruz. Bu durumda bunu iptal edip, tekrar şartlar uygun olduğunda, orası boşaldığında ve tasarruf genelgesi yürürlükten kalktığında yine gündeme almak üzere önerdik.”

 

Doğalgaz çalışması için acil kaydı

Gültepe, Gürçeşme ve Beştepeler bölgelerinde yaşayan vatandaşların doğalgaz taleplerinin karşılanmasına yönelik çalışmalar yapılması hakkında Özel Kalem Müdürlüğü önergesi İmar, Hukuk, Plan ve Bütçe ile Dirençli Kentler ve Kentsel Yenileme komitelerine acil kaydıyla havale edildi. Önerge içeriği hakkında ayrıntı veren Lider Keyifli, doğalgaz çalışmalarının bu hafta başlayacağını müjdeledi. Komitelerden, önergeyi perşembe günü yapılacak ikinci oturuma yetiştirmelerini isteyen Lider Memnun, İzmirGaz’la cuma gününden itibaren çalışmaya başlayacaklarını lisana getirdi ve şöyle konuştu:

“Önergenin aslında, ‘Konak ilçesi sonları içerisindeki Gültepe, Gürçeşme ve Beştepeler bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımız tarafından doğalgaz talepleri ağır bir formda belediyemize iletilmektedir. Kelam konusu taleplerin karşılanması ismine İzmirGaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş ile koordineli bir halde gerekli teknik çalışmaların yapılarak doğalgaz taleplerinin karşılanmasına yönelik gerekli taahhüt ve müsaadelerin verilmesi konusunun Sayın Meclisçe görüşülerek bir karar oluşturulmasını arz ederim’ demiştim. Yani komitelere gittiğinde, bilhassa komitelerden ricamız perşembe günü gerçekleştirilecek ikinci oturuma kadar çalışmayı bitirip oylamaya getirmeleri. Perşembe günü oylamadan sonra biz cuma günü İzmrGaz’la başlıyoruz. Aslında biz çalışmalara başladık. Onlara mahalle mahalle dönüşümleri verdik, nerelerden geçilebileceği üzerine de çalışıldı, İzmirGaz da bir çalışma yaptı. Meclis kararımız da gerekiyor. İzmirGaz doğalgazın geçeceği yerlerde bir yatırım yaparak doğalgazı geçirecek. Beş yıl içinde orada bir kentsel dönüşüm hizmeti olursa, o yapılan masrafı İzmirGaz’a ödeyeceğiz. Biz bunu daima birlikte taahhüt ediyoruz.”

 

Kentsel dönüşümün birinci adımı metruk binaların yıkımı

Belediyenin yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Lider Memnun, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri metruk bina yıkımlarının nizamlı olarak devam edeceğini söyledi. Kentsel dönüşüm çalışmalarının süratle devam ettiğini, bu çalışmalar devam ederken Konak’ın daha yaşanabilir, daha hoş, daha estetik ve hata yerlerinden arındırılmış bir kent olması için metruk binaları yıktıklarını belirtti. Metruk bina yıkımlarının kentsel dönüşümün birinci adımı olduğunu vurgulayan Lider Keyifli, “Bir yandan kentsel dönüşüm çalışmalarımız sürüyor. Lakin bu çalışmayı yaparken de bir yandan metruk binaları yıkıyoruz. Geçen hafta cuma günü iki metruk bina yıktık. Cumartesi günü Kuruçay’da kaldırımın üzerinde yapılan metruk binaları yıktık. Tüzel altyapısını oluşturup, tebligatları yaparak mal sahiplerinin onayını alıp metruk binaları sistemli olarak yıkmaya devam edeceğiz. Metruk binaların yıkımı değerli zira her türlü suça yataklık yapıyorlar.  Konak’ta bir hafta içinde üç bayan öldürüldü. Katillerden bir tanesi metruk bir binada saklanırken yakalandı. Münasebetiyle metruk binalar konusunu önemsiyoruz. Bu bizim için kentsel dönüşümün de birinci adımı. Konak’ı da bu olumsuz berbat yapılaşmadan kurtaracağız ve yıkarak Konak’ı kurtaracağız, güzelleştireceğiz” dedi.

 

Kadın cinayetleri ve erkek şiddetine ‘hayır’

Metruk bina yıkımıyla kabahat yerlerinin da azaldığını lisana getiren Lider Memnun, geçtiğimiz günlerde yaşanan bayan cinayetlerinden birinin failinin metruk bir binada yakalandığını hatırlattı. Lider Keyifli, Bayana şiddete karşı sokaklarda ve meydanlarda olacaklarını da vurgulayarak, “Kadın cinayetinde ve erkek şiddetinde İzmir maalesef üst sıralarda. Bunun içinde Konak da üst sıralarda.  Bununla uğraş için bir yandan Gazeteciler Cemiyetiyle yürüttüğümüz bir çalışma var. Bundan sonra sokaklarda, meydanlarda bu mevzuyu gündemde tutarak, sığınma meskenlerini süratlice açarak, bayanların toplumsal hayatta, iş hayatında, toplumda inançlı bir formda yaşamasını sağlamak üzere çalışacağız. En son öldürülen bayanlardan bir tanesi on beş yaşındaydı, katili de on beş yaşındaydı. Çok vahim ve üzücü bir durum. Komitelerin da yardımıyla Konak’ta bu mevzudaki çalışmalarımızı hızlandıracağız” diye konuştu.

 

İki açılış arka arda:

İş’te Konak ve Memnunluk Kahvesi hizmete giriyor

Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, 3 Temmuz’daki ‘İş’te Konak istihdam ofisi’ ve Abacıoğlu Han’daki yerinde 4 Temmuz’da hizmete başlayacak Memnunluk Kahvesi açılışlarına meclis üyelerini davet etti. Lider Keyifli, yeni hizmet yerleri için şu sözleri kullandı:

“3 ve 4 Temmuz’da iki açılışımız olacak. Biri, İş’te Konak. İş’te Konak, istihdam ofisimizin ismi. Bundan sonra Konak’ta iş arayan, bir işe yerleşmek isteyenler için bir istihdam ofisimiz olacak. Şimdiden Hür Bölge, Sanayi Odaları, İZSİAD, EGEAD üzere iş insanları dernekleri ve oluşumlarıyla birlikte kurduğumuz, İŞKUR’la birlikte çalıştığımız bir istihdam ofisi. Yazılımımızı İŞKUR irtibatlı yaptık. İş arayanların da kendini geliştirmesi için farklı derneklerle kurslarımız birebir anda başlayacak. İzmir’de, bilhassa Konak’ta çok ağır olan işsizlikle gayret edeceğimiz bir yerimiz olacak. İş’te Konak, Türkan Saylan Kültür Merkezi 6’ncı katta hizmet verecek. Perşembe sabah 11.00’de Abacıoğlu Han’da ‘Mutluluk Kahvesi’ni açıyoruz. Evvel emekliler için düşünmüştük fakat herkese açık olacak. Kahvenizi ekonomik olarak içebileceğiniz, içindeki bağış kütüphaneden kitabını okuyabileceğiniz bir yer. Kemeraltı’nda emeklilerin de gençlerin de yaşadığı bir yer olsun istedik.”

 

Madımak anılacak

Öte yandan Lider Keyifli, “Yarın çok acı bir anma var. 2 Temmuz Madımak anması. 1993 yılında insanların canlı diri yakıldığı, bir otelden çıkamadığı ve onları oradan saatlerde kurtaramadığımız çok acı bir gündü. Bizim de içinde olduğumuz bu anma yarın Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin önünde saat 19.00’da gerçekleşecek. Kent Kurulumuz ve Alevi dernekleriyle birlikte yapacağız” kelamlarıyla tüm İzmirlileri Madımak anmasına davet etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı doktora tez Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri