DOLAR
28,9846
EURO
31,2142
ALTIN
1.864,65
BIST
7.913,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
12°C
İstanbul
12°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
12°C
Salı Az Bulutlu
14°C
Çarşamba Az Bulutlu
17°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
14°C

Nisan ayında elektrik piyasasında devrim bekleniyor

Elektrik piyasası ile ilgili kulis bilgilerine nazaran, kamuya ilişkin Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) santrallerinin de özelleştirme kapsamına alınarak özelleştirilmesi planlanıyor. Bir öbür taraftan meskenlerde maliyet bazlı tarifeye geçiş konuşuluyor.

Nisan ayında elektrik piyasasında devrim bekleniyor
20.11.2023 14:36
4
A+
A-
Nisan ayında elektrik piyasasında ihtilal bekleniyor

 Elektrik piyasası ile ilgili kulis bilgilerine nazaran, kamuya ilişkin Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) santrallerinin de özelleştirme kapsamına alınarak özelleştirilmesi planlanıyor. Bir öteki taraftan meskenlerde maliyet bazlı tarifeye geçiş konuşuluyor. Bu hazırlıkların tamamlanmasının ise 2024 yılının nisan ayını bulması bekleniyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com’un kurucusu, güç ekonomisti ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım, elektrikte tam hür piyasaya geçisin habercisi olan bu durumu kıymetlendirdi.

 

 

Elektrik piyasasında uzun vakittir sessiz fakat derinden bir kriz yaşanıyor. Bir taraftan kaybolan yatırımcı itimadı tekrar kazanılmaya çalışılırken öbür taraftan çapraz sübvansiyon denilen prosedürle konut abonelerinin elektrik maliyetleri ticarethane ve sanayi abone kümesine yükleniyor. Bu da çarpan tesiriyle enflasyona epey yüksek bir oranda yansıyor. Kulislerde yeni iktisat kurmaylarının elektrik piyasasında da daha istikrarlı ve düzgün bir yapıya geçiş için hazırlık yaptıkları bununla birlikte de kamuya ilişkin Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) santrallerinin de özelleştirme kapsamına alınarak özelleştirilmesi planlanıyor. Tüm bu gelişmeler elektrikte tam hür piyasaya geçişin habercisi olarak bedellendiriliyor. Hazırlıkların tamamlanmasının ise Nisan 2024’ü bulması bekleniyor.

 

İlk neşter çapraz sübvansiyona

 

Çapraz sübvansiyon, bir abone kümesinin gerçek elektrik maliyetinin bir kısmının, bir öteki abone kümesine yansıtılması manasına geliyor. Ülkemizde de şu anda çapraz sübvansiyon metodu uygulanıyor ve konutların elektrik maliyeti, sanayi ile ticarethane abone kümesine yükleniyor. Üretilen elektriğin maliyeti tıpkı olmasına karşın meskenlerde elektrik 0.482 TL/kWh’den, iş yerlerinde ise 2.83 TL/kWh’den kullanılıyor. Bu ortadaki astronomik fark, çapraz sübvansiyonun ne kadar yüksek düzeye geldiğini ver artık sürdürülebilirliğini kaybettiğini açıkça gösteriyor.

 

Meskende maliyet bazlı tarife enflasyonu yüzde 10 düşürür

 

Çapraz sübvansiyon uygulamasının kalkmasını ve konutlarda maliyet bazlı tarifeye geçişi yorumlayan encazip.com kurucusu, güç ekonomisti ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım şunları söyledi:

“Öncelikle şunu söylemek gerekir ki meskenlerin maliyetini sübvanse etmek için sanayiciye ve iş yerlerine yüklenen her 1 TL, tüketiciye market alışverişinde ve öbür harcamalarında 11 TL olarak geri dönüyor. Yani bu sistem zincirleme tesir ile fiyatları ve dolayısı ile enflasyonu yükseltiyor. Çapraz sübvansiyonun kalkması ve elektriği tüketenin, maliyetine katlanması enflasyonda bizim hesaplarımıza nazaran üç ay içinde 10 puanlık bir düşüş manasına geliyor. Tabi lafı eğip bükmeye gerek yok, bu sistemle yaklaşık 1,1 TL olan mesken elektrik fiyatı zamlanacak ve bugünün maliyetlerine nazaran 2 TL civarına çıkacak. Tabi bu çok büyük bir reaksiyon ile karşılanacak fakat tüketiciler bir, iki ay sabrettiklerinde satın aldıkları mal ve hizmetlerin fiyatlarının değerli ölçüde düştüğünü görecek ve kısa vadede bu işten vatandaş çok karlı çıkacak. Resmi bir açıklama yapılmamış olsa da alınan kulis bilgileri doğrultusunda bu kararı, tüketicilerin ve ülke ekonomimizin çıkarları açısından sonuna kadar destekliyoruz.”

 

Elektrik, tüm eserlerin hammaddesi

 

Şu anda Türkiye’deki elektrik santrallerinin yaklaşık yüzde 90’ı özel dala, yüzde 10’u ise kamuya ilişkin. Kamuya ilişkin elektrik santrallerinin özelleştirme kapsamına alınması ve özelleştirilmesi piyasadaki iki başlı yapıyı da düzelterek tam hür piyasaya geçişi sağlayacak. Gelişmiş ülkelerde olduğu üzere devlet üretici değil, denetleyici ve regüle edici role sahip olacak. Elektrik üretim şirketlerinin özelleştirilmesini de yorumlayan Kırım şöyle konuştu:

“2001 yılında bir karar alındı ve elektrik piyasası özgürleşme yoluna girdi. Lakin bir mühlet sonra, özgürleşmede yolun yarısı geçildikten sonra tam özgürlük sekteye uğradı. Bunun sonucunu da aslında geçtiğimiz yılların ekonomik datalarında görüyoruz. Elektrik tüm eserlerin hammaddesi, dolayısı ile elektrik fiyatı tüm ekonomiyi etkiliyor.”

 

“Hem hür hem devletçi siyaset olmaz”

 

Kamuya ilişkin elektrik şirketlerinin özelleştirilmesinin yararlarını aktaran Kırım, “Burada ideolojik olarak yaklaşmadan açıkça şunu söylüyorum, ya elektrik büsbütün devlet denetiminde olmalı ya da büsbütün özgür olmalı. Ortada kalan rastgele bir model son derece olumsuz sonuçlar doğuruyor. Devletin az da olsa elektrik üretimine sahip olması piyasadaki istikrarları bozuyor çünkü kimse devletle rekabet edemez, özgür piyasanın tabiatına karşıt. Birtakım bireylerin bu özelleştirmelere şiddetle karşı çıkmasını şaşkınlıkla izliyorum. Zira zati çoğunluğu özelleşmiş bir piyasada, kamunun elinde 3-5 santral kalmasının yararı olmayacağı üzere ziyanı olur. Bu iş mühendislerin değil ekonomistlerin yorumlayabileceği bir iş. Dolayısı ile vatandaşların, ekonomistlerin söylediklerini dikkate almaları gerekir.” halinde konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sülük tedavisi ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler