DOLAR
32,6115
EURO
35,0203
ALTIN
2.441,84
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Çarşamba Açık
30°C
Perşembe Açık
30°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C

“Skolyoz Varsa Tedavisi de Var!”

Her yüz çocuktan üçünde görülen ve omurganın sağa ya da sola hakikat eğriliği olarak tanımlanan skolyoz, ülkemizde son yıllarda tıp dünyasındaki yeni gelişmeler ve tabiplerin deneyimleriyle hayatı karartmaktan çıkıyor! Sıklığı ve tüm ömrü etkilemesi nedeniyle toplumun dikkatini bu hastalığa çekmek üzere Haziran Ayı, Skolyoz Farkındalık Ayı olarak kutlanıyor.

“Skolyoz Varsa Tedavisi de Var!”
03.06.2024 13:00
3
A+
A-

Bu gayeyle her yıl Skolyoz Farkındalık Ayı’na özel etkinlikler düzenleyen Acıbadem Sıhhat Kümesi, 11. etkinliğinde skolyoz savaşçıları ve ailelerini konuk etti. 

Hastalara bu savaşta yalnız olmadıklarını, skolyoz tedavisinde erken teşhis ile tertipli tedavinin ehemmiyetini ve tıbbi yeni gelişmeleri aktarmak üzere yapılan söyleşinin moderatörü sanatçı Özge Borak oldu. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde gerçekleştirilen aktiflikte; skolyozla çabada muvaffakiyet hikayelerine imza atan gençler, aileleri ve tabipleri bir ortaya gelerek kendi deneyimlerini paylaştılar. Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sıhhati Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlarından Prof. Dr. Ahmet Alanay skolyoz tedavisinde yaşanan en yeni gelişmeleri aktarırken, Doç. Dr. Çağlar Yılgör de korse tedavisi hakkında bilgiler verdi. 

Ergenlik periyodunda skolyozla tanışan ve eğrilen omurgalarına karşı savaşan gençler, ameliyatla ya da korse ile muvaffakiyetle tedavi olup, şiddetli sürecin üstesinden gelmeyi başardılar. Artık, Skolyoz Savaşçılarının kimi spor, kimi sanat, kimi de akademik başarılarıyla dikkat çekiyorlar. Fakat onlar bir yandan da skolyozla yeni tanışan gençlere yol gösterebilmek ismine akranlarına seslenmek ve tecrübelerini paylaşmak için bir ortaya geldiler. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde düzenlenen ve bu yıl 11.’cisi gerçekleştirilen Skolyoz Farkındalık Etkinliği’nde Skolyoz Savaşçıları, aileleri ve uzmanlar, sanatçı Özge Borak’ın moderatörlüğünde skolyozla ömrün görünen ve görünmeyen istikametlerini tüm içtenlikleriyle paylaştılar, acı-tatlı tecrübelerini anlattılar.

 

Özge Borak: “Çeken bilir dertleri!”

Söyleşinin moderatörlüğünü yapan, ekranların sevilen yüzü, sanatçı Özge Borak günümüzde her 100 çocuktan 3’ünün kapısını çalan skolyoza karşı toplumsal farkındalığı artırmayı hedefledikleri aktiflikte, meşhur ‘Çeken bilir dertleri’ kelamına atıfta bulunarak şöyle konuştu: “Bu aktifliğin moderatörlüğünü bana önerdiklerinde sevindim. Bu hastalığı daha ayrıntılı öğrenebileceğimi, sizler üzere kahramanlarla tanışabileceğimi düşündüm. Daha değerlisi, yaratılacak farkındalıkla topluma katkı sağlama fırsatım olur dedim ve çok heyecanlandım, çabucak kabul ettim.” 

Prof. Dr. Ahmet Alanay: “Erken teşhis kritik ehemmiyete sahip!”

Türkiye’de, toplumda skolyoz farkındalığı etkinliklerinin mimarlarından Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sıhhati Merkezi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, skolyozda en yeni tedavi metotlarını anlattığı konuşmasında; son yıllarda ülkemizde gerek teknoloji ve tıptaki süratli ilerlemeler gerekse tabiplerin deneyimleri sayesinde skolyozun baht olmaktan çıktığını vurguladı. Tedavide erken teşhisin kritik rol oynadığını belirten Prof. Dr. Alanay “Skolyozla mücadelede birinci adımı, ebeveynlerin farkındalığı oluşturuyor. Skolyoza karşı şuurlu ailelerin; çocuklarının duruşları ve omurga yapısını gözlemlemeleri sayesinde rastgele bir eğrilik durumunda tabibe başvurmaları, erken teşhisi mümkün kılıyor. Erken teşhis ise tedavi modellerinin belirlenmesi ve sürecin kolay bir biçimde üstesinden gelinmesinde kritik rol oynuyor” diye konuştu. 

 

Doç. Dr. Çağlar Yılgör: “Korse tedavisi başarılı sonuç veriyor”

 

Son yıllarda şahsa özel korse üretimi konusundaki gelişmelerin, birtakım skolyoz hastalarında ameliyata gerek bırakmadan tedaviyi mümkün kıldığını vurgulayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağlar Yılgör, korse tedavileri hakkında şunları söyledi: “Skolyoz tedavisinin muvaffakiyetinde aile, doktor, fizyoterapist ve ortotist işbirliği son derece kıymet taşıyor. Tertipli korse ve idman ile uygun hastalarda skolyoz artık ameliyata gerek kalmadan da tedavi edilebiliyor. Yapılan çalışmalar; çocukluk eğriliklerinde uygun hastada, uygun korsenin kurallara uygun takılması ve gerekli müddet boyunca idmanla de desteklenmesi durumunda eğriliğin tedavisinde çok önemli muvaffakiyetler sağlanabildiğini hatta skolyozun büsbütün tedavi edildiğini gösteriyor. Bu nedenle belli bir müddet, kurallara uygun biçimde korse takarak skolyozdan kurtulabileceğinin, çocuğa çok güzel açıklanması gerekiyor.” 

 

Skolyoz savaşçıları anlattı

Demi Defne Barouh (14) Ulusal Jimnastikçi

Korseyi diş teli olarak görüyorum!

Milli jimnastikçi Demi Defne Barouh 8 yaşında iken skolyozla tanışmış. Jimnastik antrenörünün ailesine ‘Demi’de skolyoz başlangıcı olabilir, doktora götürmenizde yarar var’ uyarısı üzerine doktora gittiklerinde 8 derece eğriliği olduğu anlaşılmış lakin takip edilmesi önerilmiş. Sonraki yıl ise skolyoz ilerleyince Prof. Dr. Ahmet Alanay’a başvurmuşlar. Skolyozunun derecesinin birer yıl ortayla süratle evvel 15’e, sonra 29’a yükselmesi üzerine korse tedavisine başladıklarını belirten Demi “ Ahmet hocamız korsenin sıhhatim için zarurî olduğunu söyleyince ben de korseyi ‘diş teli’ olarak görüp çok disiplinli bir formda taktım. Günde 18 saat korse takıyordum ve yalnızca banyo yaparken, uyurken ve idman yaparken çıkarıyordum. Skolyozum 3 yaşında başladığım jimnastiğimi, idmanlarımı hiç etkilemedi ve 11 yıldır profesyonel olarak jimnastiğe devam ediyorum. Günde 4 saat, haftada 6 gün idman yapıyorum. Bu yılın başında Çağlar hoca artık yalnızca geceleri korse takmamın kâfi geleceğini söyledi. Yaz sonu denetimlerim var ve hekimlerimle ailemin sayesinde sanırım skolyozdan mezun olmayı başaracağım.” 

Melike İrem Gökçe ( 17) / Ulusal karateci 

Çok sevdiğim karateyi asla bırakmadım! 

7 yaşından beri profesyonel olarak karate yapan Melike İrem Gökçe, skolyozun yol açtığı pek çok zorluğa karşın eğitimini ve çok sevdiği karateyi asla bırakmamış. Geçtiğimiz aylarda Balkan Şampiyonası’nda 2. olan Melike’nin yurt içi ve yurt dışı karşılaşmalardan çok sayıda madalyası var. İki yıldır özel bir okulda yüzde yüz sportmen bursu ile okuyan 17 yaşındaki genç kız skolyozla tanışmasını şöyle anlattı: “9 yaşındayken annem bir omuzumun başkasına nazaran daha yüksek olduğunu fark etti. Lakin çok zayıf bir çocuk olduğum için evvel “zayıflıktandır” diye düşünüldü. Ailemin rutin olarak beni götürdüğü çocuk hekimim omurgamda bir zahmet olduğunu düşünerek bizi ortopediye sevk edince skolyozla tanışmış oldum. 36 derece skolyoz teşhisi konulunca korse ve idman tedavisine başladık. Fakat boyum uzamaya devam ettiği için skolyoz derecem 48’e yükselince ailemin beni götürdüğü üç doktor de ameliyat önerdi. Lakin çok sevdiğim karateyi bırakmam gerekeceği için ameliyat olmak istemedim. 2020 Ocak ayından beri korse tedavisi ile schroth antrenmanı sayesinde skolyoz derecem 28’e geriledi. 9 yaşından beri korseyle yaşadığım için artık onu arkadaşım olarak görüyorum. Bir yandan profesyonel olarak karateyi devam ederken, bir yandan da üniversite imtihanlarına hazırlanıyorum. Hukuk okumayı çok istiyorum.” 

Antreman dışındaki tüm saatlerde korse takıyor! 

Anne Derya Gökçe de kızının idman dışındaki tüm saatlerde korse kullandığını belirterek “Kızım hala çok sağlıklı bir spor ve eğitim hayatı yaşıyor. Skolyozu birinci öğrendiğinde ‘herkesin bedeninde bir eğrilik var, benim de sırtımda olsun bir şey olmaz’ diyerek çok itidalli karşılamıştı bu hastalığı ve tedavisine çok disiplinli devam etmişti. Artık artık yalnızca geceleri korse takması kâfi oluyor” dedi.

Doruk Bayrak / 17 yaşında / Lise 11. sınıf öğrencisi

“3 yaşındayken yüzme hocam fark etti!”

Lisede okuyan Doruk’un bedenindeki deformasyonu birinci kere şimdi 3 yaşındayken yüzme öğretmeni fark etmiş. Anne Mahsus Bayrak “Oğlum balıklama dalmak için öne yanlışsız eğildiğinde yüzme hocası sağ ve sol omzu ortasındaki asimetriyi fark etmiş. Bize ‘skolyoza yatkınlığı olabilir, daima takip edin’ demişti. Hocanın ihtarının akabinde Doruk’u tertipli olarak muayene ettirdik. 2021 yılında Doruk LGS imtihanına girmeden yaklaşık iki ay evvel skolyozu fark ettik. Lakin Doruk akademik bir çocuk olduğu için LGS sınavı onun için çok değerliydi. Hasebiyle skolyozu biraz ötelemek durumunda kaldık. İmtihan bitince başvurduğumuz Çağlar hoca Doruk’ta 33 derecelik skolyoz teşhis etti; korse tedavisine ve schroth antrenmanlarına başladık. 6 ayda eğrilik 22 dereceye indiğini görünce çok memnun olduk.” diyor. 

“Korseyi bırakıp, doktor önlüğü giyeceğim!“

17 yaşındaki Doruk da, korse takma konusunda çok disiplinli olduğunu, bunu eğlenceli hale getirdiğini ve artık tedavi sürecinin sonuna geldiğini belirterek şöyle konuştu: “İlk yıl korsemi günde yalnızca bir saatlik orta vererek takıyordum. Çağlar hocamız ‘yazın madem çok yüzüyorsun, o devirler yalnızca gece takman kâfi olacaktır’ diyerek ortalar veriyordu, zira sıcakta korse takmak çok sıkıntı, çok terletiyor. Ancak hocamın ve ailemin takviyesiyle artık sonuna geldim, korseyi de yalnızca geceleri takmam kâfi oluyor. Şu anda fen lisesi 11. Sınıf öğrencisiyim ve doktor olmak istiyorum. Çağlar hocama da ‘bu korseyi çıkarıp bir gün karşınıza önlük giyip geleceğim’ dedim ve bunu başaracağıma inanıyorum.”  

 

Skolyozda iki örnek kardeş: Elif ve Mine Bostan kardeşler!

2 kardeşe 2 farklı tedavi!

Halen 21 yaşında olan Elif Bostan’ın 14 yaşındayken deniz kenarında fark edilmiş skolyozu. Elif Bostan skolyozla tanışmasını ve muvaffakiyetle tamamlanan gayretini şöyle anlattı: “Yaz mevsiminde deniz kenarında mayo ile dolaşırken annem vücumda başlayan değişimi fark etti. Lakin bunu o periyotta çok kilo almama bağlamıştık. Zati skolyozun ismini bile ne ben ne de ailem duymuştu; hiçbir fikrimiz yoktu. Birkaç ay bu türlü geçti fakat sonra bedenimdeki deformasyon gözle görülür hale gelince ailem beni Prof. Dr. Ahmet Alanay hocamıza gördü. Yapılan muayene ve tetkiklerin akabinde 50 derecelik skolyozum olduğu anlaşıldı. Korse ve fizik tedavisi 40 derece ve üzerindeki skolyozda tesirli olmadığı için Prof. Dr. Ahmet Alanay hocamız vakit kaybetmeden ameliyat olmam gerektiğini belirtti.” Ameliyatı duyunca çok kaygılandığını belirten Elif Bostan kelamlarına şöyle devam etti: “Çünkü benim için her şey belirsizlikti, üstelik birinci kez ameliyat olacaktım. Ahmet hocamız skolyozun ilerleyen periyotta hayat kaliteme ziyan vereceğini, bu nedenle kesinlikle ameliyat olmam gerektiğini açıkladı. Ameliyatın akabinde çekeceğimi düşündüğüm acılar beni çok endişelendiriyordu. Lakin düşündüğümün bilakis ameliyat sonrasında her şey yolunda gidince, çok rahatladım.” 

Ameliyat izlerimin göründüğü kıyafetleri giymeyi çok seviyorum! 

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay’ın 6 saat süren başarılı bant metodu ameliyatının akabinde Elif Bostan’ın skolyoz derecesi 15 dereceye kadar düşmüş. Ameliyattan beş ay sonra başlayan fizik tedavi programını da hiç aksatmadığını belirten Elif Bostan “Ameliyatın akabinde arkadaşlarımdan da çok büyük dayanak gördüm. Denetimlerimi dört yıl tertipli olarak yaptırdım ve hiçbir zahmet yaşamadım. Skolyozun etkilediği hiçbir şey yok yaşantımda. Ayrıyeten ameliyat izlerimin göründüğü kıyafetleri giymeyi çok seviyorum, zira insanlara anlatacak hikayem oluyor. Artık en büyük hayalim yeterli bir ressam olmak, bunun için üniversite imtihanlarına hazırlanmaya devam ediyorum” diyor.

Kardeşimde de 8 yaşındayken skolyoz tespit edildi! 

Elif’in ameliyatının akabinde Prof. Dr. Ahmet Alanay, “Bir kardeşte skolyoz varsa, öbür kız kardeşte olması çok yüksek bir ihtimal” diyerek o devir 8 yaşında olan kardeşi Mine’nin tertipli olarak  takip edilmesi gerektiğini söylemiş. Bugün 14 yaşında olan Mine Bostan “Ablam skolyoz tedavisi görürken benim gözle görülür hiçbir belirtim yoktu ancak Ahmet hocamız yalnızca temkinli olmak için beni sistemli olarak muayene etmeye başladı. 12 yaşımda skolyozum olduğu ortaya çıktı. Erken periyotta tespit edildiği için bana korse tedavisi uygulandı. Lakin korse takmak çok güç olduğu için inat ediyordum. ‘Ablam ameliyat oldu, ben de olurum’ diyordum lakin ailemin de ısrarları karşısında korse takmaya razı oldum. İki yıl korse taktım, fizik tedaviye gittim. Artık sıhhat durumum pek âlâ, eğrilik ilerlemiyor, nizamlı olarak kontrollerime gidiyorum” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu web tasarım ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri