DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazar Hafif Yağmurlu
11°C
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Hafif Yağmurlu
13°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
13°C

Soyer: “Sadece İzmir için değil Türkiye için de çok önemli bir adım”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin birinci sürdürülebilirlik merkezini kurmak için açtığı ulusal mimari proje müsabakasında dereceye girenler ödüllendirildi. Lider Soyer, merkezin iklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon gayesinde kıymetli rol oynayacağını belirterek. “Bu merkezle birlikte iklim krizi ile uğraşta yalnızca İzmir için değil Türkiye için de çok değerli bir adım atmış oluyoruz” dedi. 

Soyer: “Sadece İzmir için değil Türkiye için de çok önemli bir adım”
20.11.2023 12:36
0
A+
A-

Sürdürülebilirlik Merkezi mimari proje müsabakasında kazananlar belirli oldu

Soyer: “Sadece İzmir için değil Türkiye için de çok kıymetli bir adım”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin birinci sürdürülebilirlik merkezini kurmak için açtığı ulusal mimari proje müsabakasında dereceye girenler ödüllendirildi. Lider Soyer, merkezin iklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon amacında değerli rol oynayacağını belirterek. “Bu merkezle birlikte iklim krizi ile gayrette yalnızca İzmir için değil Türkiye için de çok kıymetli bir adım atmış oluyoruz” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon gayesinde kıymetli rol oynayacak Sürdürülebilirlik Merkezi’ni kente kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bayraklı Turan Mahallesi’nde kurulacak, Türkiye’nin birinci, dünyanın sayılı merkezlerinden biri olacak İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi (S-Hub) için açılan mimari proje müsabakasında dereceye girenler muhakkak oldu. 56 projenin katıldığı yarışta ikinci kademeye kalan 8 proje ödüllendirildi. Mimar Tuna Han Koç’un temsilcisi olduğu takım yarışın birincilik mükafatını aldı. Mükafatlar Tarihi Bıçakçı Han’da İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in mesken sahipliğinde düzenlenen merasimle verildi.

“Çalışmaların her biri birbirinden kıymetli”

Törende konuşan Lider Soyer, hasta bir gezegende yaşadığımızı ve sürdürülebilirliğin geçmişle gelecek ortasında adalet olduğunu belirterek, “Çok geniş bir tedavi metodu uygulanmak zorunda. Geçmişin bilgisinden, faziletlerinden, kıymetlerinden yola çıkarak bir gelecek inşası kelam konusu olabilir. Tabiatın kelamını dinlemeli, sesine kulak vermeliyiz. Sürdürülebilirlik Merkezi kurmak için yaklaşık 3 yıldır emek veriyor, üzerinde baş yoruyoruz.  Ben bunun İzmir’de yaşayan herkes için rehberlik edecek, ilham alınacak boyutları olduğunu düşünüyorum. Biliyorum ki yalnızca İzmir için değil Türkiye için de çok değerli atmış oluyoruz” dedi. Soyer, “Projesini yarışla belirlediğimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binası yerine inşa edilecek anıt yapı ve Sürdürebilirlik Merkezi’ni nefes aldığımız, gücümüzün yettiği sürece kesinlikle hayata geçireceğiz” tabirlerini de kullandı.

Yarışma sonucuna nazaran ödül alan projeler ise şöyle:

1. Ödül

Ekip temsilcisi mimar Tuna Han Koç, yüksek mimar Fatma Zeynep Altınbaşlı, danışmanlar makine mühendisi Mukadder Gültekin, yüksek inşaat mühendisi Ufuk Ayaz, elektrik mühendisi Ahmet Aksoy, yüksek peyzaj mimarı  Barış Ekmekçi, yardımcılar mimar Feyza Şakar, mimar Ece Işık.

2.Ödül

Ekip temsilcisi mimar Emre Şavural, yüksek mimar Fatih Yavuz,  yüksek mimar Mert Ayaroğlu, mimar Kaan Özdemir, mimar  Kutay Kaynak, yardımcılar mimar Bünyamin Demirel, mimar Sıla Kutlu, iç mimar Sümeyye Işık Kırımlı, mimarlık öğrencisi, Kaan Küllüoğlu, mimarlık öğrencisi Osman Yılmaz, danışmanlar peyzaj mimarları Cemil Hamdi Okumuş,  Paşa Kaya, Ezel Cebi Okumuş, Recai Toylan, inşaat mühendisi Ömür Özger, makine mühendisi Ömer Onur Yücel, elektrik mühendisi Nüvit Sani Karaibrahimoğlu.

3.Ödül

Ekip temsilcisi mimar Ramazan Avcı, mimarlar İrem Malgaş, Bengüsu Yeşiloğlu,  Gülay Karip, Hülya Demirkaya, peyzaj mimarı Elvan Seçkin, danışmanlar inşaat mühendisi Altan Çalıkyılmaz, elektrik mühendisi Kemal Güravşar, makine mühendisi  Melih Özöner, yardımcılar mimarlık öğrencileri Altuğ Tümer, Esra Ulukavak,  Refik Berk Çıngıloğlu.

Yarışmada birinci seçilen proje 700 bin, ikinci 600 bin, üçüncü ise 400 bin lira ödül aldı. Müsabakada ayrıyeten seçilen beş projeye 100’er bin liralık mansiyon mükafatı verildi.

Mansiyon mükafatları:

  • Birinci Mansiyon Mükafatı: İnanç Eray (Mimar-Ekip Temsilcisi) Mustafa Adnan Öğüt (İnşaat Mühendisi) Orhan Murat Gürson (Makine Mühendisi) Hasret Dilda Yaman (Elektrik Mühendisi)
  • İkinci Mansiyon Mükafatı: Ece Avcı (Mimar – İstanbul Teknik Üniversitesi Takım Temsilcisi) Bahadır Kantarcı (Mimar – İstanbul Gedik Üniversitesi Yardımcılar Yunus Emre Görgüç Mimar – Dokuz Eylül Üniversitesi İpek Üstündağ Mimar – Kadir Has Üniversitesi Gün Rodoplu Mimar – Kadir Has Üniversitesi)
  • Üçüncü Mansiyon Mükafatı: Ebru Yılmaz (Y. Mimar Takım Temsilcisi) Seçkin Kutucu (Y. Mimar) Yonca Kutucu (Mimar)
  • Dördüncü Mansiyon Mükafatı: Gülhis Duygun (Mimar- Takım Temsilcisi) Neslihan Türkmenoğlu Bayraktar (Mimar) Ahmet Kıvanç Kutluca (Şehir ve Bölge Planlaması) Zeynep Örgev (Mimar)
  • Beşinci Mansiyon Mükafatı: Bora Diken (Mimar -Ekip Temsilcisi) Onur Ertaş (Dr. İnşaat Mühendisi)

Jüride kimler yer aldı?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı Ekolog Dr. İtimat Eken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Y.Çevre Mühendisi Şükran Işıklı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Lideri Y.Mimar Vahyettin Akyol, Prof. Dr. Kent Plancısı Koray Velibeyoğlu, Doç. Dr. Makine Mühendisi Nurdan Yıldırım, Kent Plancısı – Yeşil Bina Uzmanı Murat Doğru’nun danışman heyet üyesi olarak yer aldığı müsabakanın asıl heyet üyeleri Mimar Nevzat Sayın (Jüri Başkanı),  Y. Mimar Bünyamin Derman, Prof. Dr. İnşaat Mühendisi Cemalettin Dönmez, Y. Mimar Aslıhan Demirtaş Cindoruk, Doç. Dr. Mimar Gülsu Ulukavak Harputlugil, Prof. Dr. Mimar Mehmet Bengü Uluengin ve Y. Mimar Özgür Güller’den oluştu. Yedek heyette ise; Prof. Dr. İnşaat Mühendisi Engin Aktaş, Doç. Dr. Mimar Sevinç Ganiç Sağlam, Dr. Mimar Seda Fazilet, Doç. Dr. Mimar Zeynep Durmuş Arsan yer aldı.

Raportörler

Raportörler Y. Mimar Proje Tasarım ve Geliştirme Şube Müdürü Ebru Kandilci Köran, Y. Mimar His Aral ve Mimar Can Tunçok’un yardımcıları ise Ekonomist Zeynep Bilgili, Mimar Selen Aras Ergenç ile Ofis Çalışanı Bülent Polat oldu.

Hedef 2030’da sıfır karbon

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Güç ve İklim Hareket Planı ve Yeşil Kent Aksiyon Planı kapsamında hayata geçirilecek İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi’nin sıfır karbon bir yapı olması ve yenilikçi tahlillerle tasarlanması hedeflendi. Kentin sürdürülebilirlik stratejilerinin, siyaset ve projelerinin üretileceği merkezden üniversiteler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve kentliler yararlanacak. Merkez, sıfır emisyonlu etrafa geçişi hızlandırmada,  sürdürülebilirlik alanında kentsel tahlil uygulamalarını tanıtma ve yaygınlaştırmada aktif rol oynayacak.

İklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon amacıyla projelerini hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, WWF tarafından düzenlenen milletlerarası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda (One Planet City Challenge-OPCC) Türkiye şampiyonu olmuştu. Ayrıyeten İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in iklim kriziyle çaba vizyonu doğrultusunda İzmir, Avrupa Birliği’nden İklim Nötr ve Akıllı Kentler Misyonu’na seçilmişti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sülük tedavisi ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler