DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazar Hafif Yağmurlu
11°C
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
13°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
13°C

VakıfBank’tan Türkiye ekonomisine kesintisiz destek: Aktif büyüklüğü 2,4 trilyon lirayı aştı

VakıfBank’ın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla Türkiye iktisadına sağladığı finansman takviyesi, yıllık bazda yüzde 70 artarak 1,8 trilyon liraya ulaştı.

VakıfBank’tan Türkiye ekonomisine kesintisiz destek: Aktif büyüklüğü 2,4 trilyon lirayı aştı
10.11.2023 10:00
0
A+
A-

VakıfBank’tan Türkiye iktisadına kesintisiz dayanak:

Aktif büyüklüğü 2,4 trilyon lirayı aştı

VakıfBank’ın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla Türkiye iktisadına sağladığı finansman takviyesi, yıllık bazda yüzde 70 artarak 1,8 trilyon liraya ulaştı. Tıpkı periyotta nakdi krediler, yıllık yüzde 74 artışla 1,4 trilyon liraya yükselirken; VakıfBank’ın faal büyüklüğü ise yıllık yüzde 77 artışla 2,4 trilyon lira düzeyini aştı. Böylelikle nakdi krediler ve toplam etkinler için pazar hisseleri, sırasıyla bir evvelki yılın tıpkı periyodundaki düzeyler olan yüzde 11,6 ve yüzde 10,6’dan, yüzde 12,9 ve yüzde 11,6’ya yükseldi.

Aktif büyüklükte Türkiye’nin iki büyük bankasından biri olarak gerçek iktisada dayanağını kesintisiz sürdüren VakıfBank, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde etkin büyüklüğünü geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 77 oranında artırarak 2,4 trilyon liraya yükselten VakıfBank, ulaştığı 18 milyar 542 milyon lira brüt kârından 3 milyar 519 milyon lira vergi karşılığı ayırarak, 15 milyar 23 milyon lira net kâr elde etti.

Bankanın üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına ait değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “2023 yılının üçüncü çeyreği, iktisat idaremizin attığı sıkılaşma adımlarının ve makro ekonomik siyasetlerdeki olağanlaşmanın bilhassa dalımızda hissedildiği bir devir oldu. Tüm bu olumlu gelişmeler ışığında biz de iktisat idaremizle uyumlu olarak bilançomuzu verimli bir formda yönetmeyi sürdürdük. VakıfBank olarak seçici kredi siyasetimiz doğrultusunda, bilhassa ihracat ve yatırım odaklı, ülkemiz istihdamına katkı sağlayan ticari ve KOBİ segmentindeki müşterilerimizi desteklemeye devam ettik” dedi. İzlenen stratejilerle VakıfBank’ın toplam ticari kredi portföyü büyüklüğünün 1,1 trilyon lira düzeyini aştığının altını çizen Üstünsalih, “Bu alandaki öncülüğümüz ile gerçek iktisada ve firmalarımıza gereksinim duydukları finansal dayanağı devir gözetmeksizin sağlamaya devam ettiğimizi göstermiş olduk. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız bu periyotta ülkemize sağladığımız takviyede sürat kesmemek Bankamız ismine gurur kaynağıdır” sözlerini kullandı

“Toplam mevduatlar ana fonlama kalemimiz olmaya devam etti”

Üstünsalih fonlama tarafında toplam mevduatların yıllık bazda yüzde 78 artışla 1,7 trilyon lirayı aşarak VakıfBank’ın ana fonlama kalemi olmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Böylece bu alandaki pazar hissemiz bir evvelki yıl yüzde 11,9 olan düzeyinden 12,8’e yükseldi. Buradaki en büyük önceliğimiz, tabana yaygın müşteri ve mevduat yapımızı korumak ve mümkün olduğunca daha çok sayıda müşterimize ulaşmak. Böylelikle müşterilerimizin tasarruflarını en gerçek formda değerlendirmeleri için muhtaçlıkları olan takviyesi onlara sağlamak. Ayrıyeten iktisat idaremizce atılan adımlar sayesinde hem Bankamız özelinde hem de bölüm genelinde KKM eser kümesindeki mevduatlarda kademeli fakat besbelli bir azalış eğilimi olduğunu gözlemliyoruz. Bu alanda iktisat idaremiz öncülüğünde uygulamaları takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

VakıfBank, 2 yıl ortadan sonra 5 yıllık vadede piyasayı açan birinci Türk Bankası oldu

VakıfBank’ın 2023 yılının Ağustos ayında memleketler arası bir banka ile 500 milyon dolar meblağında ve 5 yıl vadeli yeni bir teminatlı fonlama sürecini muvaffakiyetle tamamladığı ve akabinde da Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile, birinci 3 yıl anapara ödemesiz olmak üzere, toplam 10 yıl vadeli ‘Yeşil Konut Projesi’ kapsamında 100 milyon Euro’luk ikinci dilimin kullandırılması konusunda muahedeye vardığını hatırlatan Üstünsalih, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“VakıfBank yeniden dala öncülük eden bir gelişmeye imza attı. Çok kısa bir müddet evvel Eylül ayı başında 5 yıl vadeli 750 milyon dolarlık sürdürülebilir eurobond ihracını da muvaffakiyetle tamamlayarak iki yıl ortadan sonra bu vadede piyasayı açan birinci Türk bankası olduk. Sürece, farklı kıtalardan 180’e yakın kurumsal yatırımcıdan 2,6 milyar dolar meblağında, süreç büyüklüğünün 3,5 katı kadar talep toplandı. 2023 yılında şu ana kadar altı Türk bankası toplam yedi farklı eurobond süreciyle piyasaya geldi. Hakikat strateji, zamanlama ve yatırımcılar nezdinde yarattığımız olumlu algı sayesinde, olağanda bir ortaya gelmesi güç üç bileşeni olan en düşük maliyet, en yüksek fiyat ve en uzun vadeyi tek bir süreçte bir ortaya getirmeyi başaran banka olduk.”

Üstünsalih, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ekonomi idaremiz tarafından alınan makro ihtiyati önlemler ve eş vakitli uygulanan para siyasetindeki sıkılaşma adımları Türkiye’ye ve Türk bankalarına olan itimadı tekrar arttırdı. Görüldüğü üzere milletlerarası fonlama alanındaki en etkin Türk bankası olarak bir yandan pek çok yeni yabancı kaynağı ülkemize getirmeye devam ederken, başka yandan bu kaynakları vakit kaybetmeden gerçek bölümün kullanımına sunuyoruz. Bunun en hoş örneği olarak 2020 yılında Dünya Bankası ile imzaladığımız 250 milyon dolarlık kaynağın tamamının gayesine uygun bir biçimde firmalarımıza kullandırdığımızı bir kere daha hatırlatmak isterim. Bu manada ilerleyen devirlerde de reel kesimdeki firmalarımıza takviye olmaya devam edeceğiz.”

VakıfBank’ın konsolide olmayan 30 Eylül 2023 tarihli bilançosunun değerli finansal göstergeleri:

Vergi Öncesi Kâr                18.542 milyon TL
Net Kâr15.023 milyon TL
Toplam Aktifler2.449 milyar TL
Toplam Nakdi-Gayri Nakdi Krediler1.775 milyar TL
Nakdi Krediler1.383 milyar TL
Gayri Nakdi Krediler391.638 milyon TL
Toplam Mevduat1.701 milyar TL
Özkaynaklar153.234 milyon TL
Alınan Krediler199.683 milyon TL
İhraç Edilen Menkul Kıymetler108.762 milyon TL  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sülük tedavisi ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler