DOLAR
31,2315
EURO
33,8364
ALTIN
2.054,15
BIST
9.193,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
14°C
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
13°C
Cumartesi Hafif Yağmurlu
12°C
Pazar Açık
16°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
14°C

DEÜ’den Spor Bilimlerine üç yeni yatırım

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Seferihisar’da bulunan DEÜ Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Sportmen Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine üç yeni araştırma laboratuvarı kazandırdı

DEÜ’den Spor Bilimlerine üç yeni yatırım
11.02.2024 04:36
1
A+
A-

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Seferihisar’da bulunan DEÜ Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Atlet Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine üç yeni araştırma laboratuvarı kazandırdı. Hem ferdî hem de grup atletlerine yönelik kapsamlı performans tahlili ve araştırma hizmetleri sağlayacak olan laboratuvarların açılış programında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Spordaki yükselişi ve başarılarıyla dikkat çeken Araştırma Üniversitemiz, spor bilimleri ve atlet sıhhati uygulamalarında kat ettiği aranın bir nişanesi olarak, birebir vakitte bilimin ışığında sağlıklı bir toplum için atılan adımların somut bir göstergesi olan 3 yeni araştırma laboratuvarımızı spor topluluğuyla paylaşmaktan memnunluk duymaktadır” dedi.

Sahip olduğu altyapı ve imkanlarıyla spor bilimlerinde Türkiye’nin kıymetli markalarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), bu alandaki yatırımlarına yenilerini ekledi. İzmir geneline yayılan yerleşkeleriyle kentle bütünleşik bir yapıda olan DEÜ, spor ekosisteminin kıymetli yatırımlarını barındıran Seferihisar ilçesinde üç yeni araştırma laboratuvarının açılışını yaptı. İlçede bulunan Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Atlet Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine kazandırılan, hem ferdî hem de ekip atletlerine yönelik kapsamlı performans tahlili ve araştırma hizmetleri sağlayacak olan İnsan Performans, İzokinetik ve Spor Biyomekaniği laboratuvarlarının açılış merasimine; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İzmir Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Murat Eskici, Urla Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Solmaz, Seferihisar İlçe Jandarma Kumandanı Yzb. Abdülkadir Şimşek, Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Onur Hakoğlu, DEÜ Üst İdaresi, DEÜ akademik ve idari takımı, öğrenciler ve DEÜ atletleri katıldılar.

 

KAPSAMLI TAHLİLLER ORTAYA KOYACAK

Açılış programında konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ’nün Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Sportmen Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine son teknolojik altyapıyla kazandırılan laboratuvarların, Türkiye’de bu alandaki sayılı laboratuvarlardan olduğunu vurguladı. DEÜ’nün üç yeni laboratuvar hizmetinin hem kişisel hem de kadro atletlerine yönelik kapsamlı performans tahlilleri ortaya koyacağını, böylece öğrencilere, akademik araştırmalara ve toplum sıhhatine yönelik değerli çıktılar elde edileceğini belirten Rektör Hotar, “Bilim ve sıhhatin bir ortada olduğu, bilhassa topluma ve spor topluluğuna önemli yansımaların olacağı merkezimizin açılışında bir ortadayız. Spordaki yükselişi ve başarılarıyla dikkat çeken Araştırma Üniversitemiz, spor bilimleri ve sportmen sıhhati uygulamalarında kat ettiği aranın bir nişanesi olarak, tıpkı vakitte bilimin ışığında sağlıklı bir toplum için atılan adımların somut bir göstergesi olan 3 yeni araştırma laboratuvarımızı spor topluluğuyla paylaşmaktan memnunluk duymaktadır” dedi.

 

ÖNEMLİ BAŞARILARA YER HAZIRLAYACAK

DEÜ’nün Seferihisar’daki üç yeni laboratuvar hizmetinin spor kulüplerine ve atletlere sağlayacağı katkılar sayesinde ulusal ve milletlerarası seviyede yeni başarılara taban hazırlayacağını söz eden Rektör Hotar, “Laboratuvarlarımız tıpkı vakitte Ulusal ekiplerimize ve spor kulüplerimize atlet yetiştiren Üniversitemizin topluma ve spor topluluğuna ulusal ve milletlerarası seviyede önemli yansımalarının olacağı merkezler olarak da dikkat çekiyor. Merkezimizde yürütülen çalışmaların temelinde, sportmenlerin performansını en üst seviyeye çıkarmanın ve sıhhatlerini muhafazanın yanı sıra; akademik araştırma ve eğitime de değerli katkılar sağlama maksadı yatmaktadır. Burada Fakültemiz hocaları gençlerimizi izliyor, yeteneklerini fark etmeye çalışıyor ve gerekli yönlendirmeleri yapıyor. İşte bugün açılışlarını yaptığımız laboratuvarlarımız da bu tarafta kıymetli referanslar sağlayacak. Multidisipliner çalışacak laboratuvarlarımız, Tıp Fakültemizle de koordineli olacak. Burada yapılacak iş birlikleri İzmir’in spor potansiyeline, kadrolarına ve atletlerine katkı sunacağı üzere topluma da değerli faydalar sağlayacak” bilgisini paylaştı.

Rektör Hotar konuşması sırasında ayrıyeten, programa iştirak sağlayan İzmir Voleybol Erkekler Bölgesel Ligi’ni namağlup tamamlayan DEÜ voleybolcularını tebrik etti. Rektör Hotar, “Namağlup ekibimiz bahsettiğim durumun en yeterli örneklerinden biri. Kendilerini ve son bir ayda sporun farklı branşlarında DEÜ olarak elde ettiğimiz 9 altın madalya için tüm atletlerimizi kutluyoruz. Atletlerin bilimsel çıktılar ışığında performanslarını ölçme, eksiklerini belirleyerek geliştirme ve sağlıklı kalmalarını sağlayacak laboratuvarlarımızın kurulmasındaki tensipleri için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, emeği geçen tüm hocalarımıza, idari çalışanımıza, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor; yeni hizmet ünitelerimizin Üniversitemize, spor topluluğuna, öğrencilerimize ve tüm Türkiye’ye güzel olmasını diliyoruz” diye konuştu.

 

HOTAR’A TEŞEKKÜR

Açılış programında konuşan İzmir Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Murat Eskici, spora katkılarından ötürü Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’a teşekkür ederek, “Sayın Rektörümüzün öncülüğünde kentimizde gerçekleşen bu spor yatırımlarından ve gelişmelerinden son derece memnuniyet duyuyoruz. Kendisine, ilimiz ve ülkemiz ismine sporun gelişimine sunduğu katkılar, yatırımlar, altyapı imkanları ve spora verdiği değer için teşekkür ediyoruz” dedi.

DEÜ Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fethi Arslan, Fakülte çalışmalarına ve DEÜ’nün spor yatırımlarına yönelik bilgiler paylaştığı konuşmasında, “Son yatırımlarımızla birlikte öğrencilerimize ve atletlerimize geniş alanda imkanlar sağlamış olacağız. Bugün açılışını yaptığımız laboratuvarlarımız, Sayın Rektörümüzün söz ettiği özelliklerinin dışında, kardiyovasküler hastalıklara ve obeziteye yönelik çalışmalarıyla da hastalığa yönelik değerli çıktılar sağlayarak tehlikelere karşı tedbirler alınmasını sağlayacak. Bu bilgiler ışığında Tıp Fakültemiz koordinesinde tedavi metotları geliştirilecek. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’a, bizlere bugüne kadar sunduğu tüm imkanlar ve takviyeler için teşekkür ediyoruz” biçiminde konuştu.

Programda ayrıyeten DEÜ Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Atlet Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hikmet Gümüş, açılışı yapılan laboratuvar merkezlerinin atletler ve ulusal grup oyuncuları için kıymetli birer cazibe merkezi olacağını kaydetti. Gümüş, merkezlerdeki imkanların Türkiye’de sonlu sayıda merkezde olduğunu belirtti ve Rektör Hotar’a katkıları için teşekkür etti.

Merkez Kurucu Müdürü ve Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Şahin ise konuşmasında, “Sayın Rektörümüzün harika uğraşları ve uğraşlarıyla büyümesini sürdüren Üniversitemiz, spor bilimlerinde de epey savlı bir pozisyona geldi. Bizler de kendisinin açtığı yolda ülkemize ve milletimize hizmet etmeye hazırız. Kendisine teşekkür ediyoruz” tabirinde bulundu.

DEÜ’nün yeni laboratuvar hizmet ünitelerinin açılışı, kurdele kesilerek yapıldı. Açılışın akabinde merkez içindeki laboratuvarlar, programa katılanlar tarafından gezildi

 

LABORATUVARLAR NE İŞE YARIYOR?

DEÜ’nün Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Sportmen Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine kazandırdığı İnsan Performan Laboratuvarı’nda, sportif performansla irtibatlı fizikî uygunluğun kıymetlendirilmesi amaçlanmaktadır. Spordaki ihtiyaçlara uygun idman yüklerinin bulunması ve atlet kapasitesinin takibi için performans testleri uygulanmaktadır. İzokinetik Kuvvet Laboratuvarı’nda, belirlenmiş ve sabit bir açısal süratte dinamik olarak maksimal yapılan yüklenmelerin izokinetik aygıtlarla ölçülmesi yapılır. Sakatlık riski düşüktür ve rehabilitasyon emeli ile de kullanılmaktadır. Objektif sonuçları vermesi nedeniyle kullanım alanı ve sıklığı giderek artmaktadır. Biyomekanik Laboratuvarı ise yüksek kaliteli ölçüm ekipmanlarıyla dizayn edilmiş eğitim ve araştırma gayesiyle hizmet veren bir uygulamalı bilim laboratuvarıdır. Bu laboratuvarda sıhhat gayeli genel popülasyondan, profesyonel atletlere kadar insan hareketini tahlil etmeye imkan veren ölçümler yapılmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue Baharat Çeşitleri