DOLAR
31,3254
EURO
33,9132
ALTIN
2.056,75
BIST
9.188,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağmurlu
12°C
İstanbul
12°C
Yağmurlu
Cumartesi Az Bulutlu
12°C
Pazar Açık
16°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
13°C
Salı Hafif Yağmurlu
12°C

Türkiye, IoT’ye Yönelik Saldırıların Kaynaklandığı İlk 10 Ülke Arasında

Kaspersky, süratle büyüyen Objelerin İnterneti (IoT) kesimini maksat alan gelişmiş tehditleri inceledi

Türkiye, IoT’ye Yönelik Saldırıların Kaynaklandığı İlk 10 Ülke Arasında
27.09.2023 13:36
0
A+
A-

Kaspersky, süratle büyüyen Objelerin İnterneti (IoT) dalını gaye alan gelişmiş tehditleri inceledi. Yönlendiriciler ve akıllı mesken bileşenleri üzere IoT aygıtlarının sayısının 2030 yılına kadar 29milyarıaşacağı öngörüldüğünden, Kaspersky’nin araştırması saldırı metotları, dark web faaliyetleri ve yaygın ziyanlı yazılım tipleri hakkında değerli bilgiler sunuyor. Türkiye, IoT’ye yönelik akınların kaynaklandığı birinci 10 ülke ortasında yer alıyor.

Kaspersky’nin araştırması, dark web üzerinde IoT ile ilgili hizmetlere odaklanan bir yeraltı iktisadının gelişmekte olduğunu ortaya çıkardı. Bilhassa, IoT botnetleri aracılığıyla düzenlenen Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) taarruzları bilgisayar korsanları ortasında büyük talep görüyor. Kaspersky’nin Dijital Ayak İzi İstihbaratı analistleri, 2023’ün birinci yarısında çeşitli dark web forumlarında DDoS akın hizmetlerine dair 700’den fazla reklam tespit etti.

Bu hizmetlerin maliyeti DDoS muhafazası, CAPTCHA ve gaye tarafında JavaScript doğrulaması üzere faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte günlük 20 dolar ile aylık 10 bin dolar ortasında bir sayı tutuyor. Reklamlardaki hizmetler günlük 63,5 dolar yahut aylık 1350 dolardan sunuluyor. Buna ek olarak, dark web yeraltı pazarında IoT aygıtlarındaki sıfır gün güvenlik açıkları için istismarların yanı sıra, altyapı ve destekleyici yardımcı programlarla birlikte öteki IoT berbat gayeli yazılımlarını da bulmak mümkün.

IoT ziyanlı yazılımları ortasında pek birden fazla 2016 yılındaki Mirai’den kaynaklanan çeşitli aileler mevcut. Dahası siber hatalılar ortasındaki amansız rekabet, rakip makus maksatlı yazılımları engellemek için tasarlanmış özelliklerin geliştirilmesine de neden oluyor. Bu stratejiler ortasında güvenlik duvarı kurallarının uygulanması, uzaktan aygıt idaresinin devre dışı bırakılması ve rakip makus hedefli yazılımlarla irtibatlı süreçlerin sonlandırılması yer alıyor.

Türkiye 6. sırada

2023’ün birinci yarısında Kaspersky’nin yerleştirdiği honeypot tuzak sunucularına en çok hücum Çin, Pakistan ve Rusya’dan gelirken, Türkiye 6. sırada yer aldı. Tuzak bilgisayar sistemi, adeta bir yem üzere siber taarruzları çekmek için tasarlanıyor ve bilgisayar korsanlarının saldırması için gerçek amaçları taklit ediyor. Bu sunuculara yapılan atak teşebbüsleri, siber hatalılar ve çalışma formları hakkında derinlemesine bilgi edinmek yahut dikkatlerini öbür tarafa çekmek için kullanılıyor.

2023’ün birinci yarısında Kaspersky tuzak sunucuların en çok hücumun geldiği on ülke ve bölge 

IoT aygıtlarına virüs bulaştırmanın birincil tekniği, zayıf parolaları kaba kuvvet kestirimi yoluyla zorlamak ve akabinde ağ hizmetlerindeki güvenlik açıklarından yararlanmak formunda öne çıkıyor. Aygıtlara yönelik kaba kuvvet akınları çoklukla yaygın olarak kullanılan ve şifrelenmemiş bir protokol olan Telnet hedeflenerek gerçekleştiriliyor. Bilgisayar korsanları bu formülü şifreleri kırarak yetkisiz erişim elde etmek için kullanıyor ve böylelikle özel komutlar ve makûs emelli yazılımlar çalıştırabiliyor. Daha inançlı bir protokol olan SSH de bu şekil akınlara karşı hassas olsa da, saldırganların bu protokolü aşmak için daha fazla kaynak ayırması gerekiyor.

Ayrıca IoT aygıtları, kullandıkları hizmetlerdeki istismarlar nedeniyle güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu hücumlar çoklukla IoT web arayüzlerindeki açıklardan yararlanarak berbat gayeli komutların yürütülmesini içeriyor ve Mirai üzere berbat emelli yazılımların yayılmasına misal sonuçlara yol açıyor.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Yaroslav Shmelev, şunları söylüyor: ““Kaspersky olarak IoT eser satıcılarını hem tüketici hem de endüstriyel IoT aygıtlarında siber güvenliğe öncelik vermeye çağırıyoruz. Üreticilerin IoT aygıtlarında varsayılan parolaların değiştirilmesini zarurî hale getirmeleri ve güvenlik açıklarını gidermek için daima olarak yamalar yayınlamaları gerektiğine inanıyoruz. Özetle, IoT dünyası DDoS taarruzları, fidye yazılımları ve hem akıllı mesken hem de endüstriyel aygıtlardaki güvenlik problemleri üzere siber tehlikelerle dolu. Kaspersky’nin raporu, IoT güvenliğine sorumlu bir yaklaşımın gerekliliğini vurguluyor. Ayrıyeten satıcıların eser güvenliğini en baştaki geliştirme sürecinden itibaren dikkate almalarını ve kullanıcıları proaktif olarak müdafaalarını mecburî kılıyor.” 

IoT berbat hedefli yazılım türleri

IoT aygıtları, her biri farklı gayelere hizmet eden çeşitli makus emelli yazılım tiplerine karşı zafiyetler içerebiliyor:

1. DDoS Botnetleri: Bu berbat emelli programlar, çeşitli hizmetlere yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) taarruzları başlatmak için IoT aygıtlarının denetimini ele geçiriyor.

2. Fidye Yazılımları: Özellikle NAS kutuları üzere kullanıcı bilgilerini içeren IoT aygıtlarını amaç alan fidye yazılımları, belgeleri şifreliyor ve çözmek için kurumdan yahut kullanıcıdan fidye talep ediyor.

3. Madenciler: Sınırlı süreç gücüne sahip olmalarına karşın birtakım siber hatalılar IoT aygıtlarını kripto para madenciliği için kullanmaya çalışıyor.

4. DNS Değiştiriciler: Bazı berbat emelli yazılımlar Wi-Fi yönlendiricilerindeki DNS ayarlarını değiştirerek kullanıcıları makûs emelli web sitelerine yönlendirebiliyor.

5. Proxy Botları: Virüs bulaşmış IoT aygıtları, makûs emelli trafiği yine yönlendirmek için proxy sunucuları olarak kullanılıyor. Böylelikle bu cins taarruzların izlenmesini ve engellenmesini zorlaştırıyor.

Daha detaylı bilgi için Kaspersky’nin Securelist’te yer alan 2023 IoT tehdit ortamı raporuna bakabilirsiniz.

Kaspersky uzmanları, endüstriyel ve son kullanıcı IoT aygıtlarınızı korumak için şunları öneriyor:

  • Olası güvenlik açıklarını belirlemek ve ortadan kaldırmak için OT sistemlerinin sistemli güvenlik kontrollerini gerçekleştirin. 
  • Teknolojik süreçleri ve ana kurumsal varlıkları potansiyel olarak tehdit altında tutan akınlara karşı daha yeterli korumak için, ICS ağ trafiği izleme, tahlil ve tespit tahlillerini kullanın.
  • Kurumsal uç noktaların yanı sıra endüstriyel uç noktaları da muhafaza altına aldığınızdan emin olun. Kaspersky Industrial CyberSecurity çözümü, uç noktalar için özel müdafaa ve endüstriyel ağdaki kuşkulu ve potansiyel olarak makûs niyetli aktiflikleri ortaya çıkarmak için ağ trafiği izleme işlevleri içerir.
  • IoT aygıtlarını uygulamadan evvel aygıtın güvenlik durumunu değerlendirin. Siber güvenlik sertifikalarına sahip aygıtları ve bilgi güvenliğine daha fazla değer veren üreticilerin eserlerini tercih edin.
  • Akıllı konut aygıtlarınız için varsayılan şifreyi değiştirmeyi unutmayın. Bunun yerine güç iddia edilecek karmaşık bir şifre kullanın ve şifrenizi tertipli olarak güncelleyin. Kaspersky Password Manager gibi muteber bir parola yöneticisi, inançlı parolalar oluşturmanıza yardımcı olabilir. 
  • Seri numaralarını, IP adreslerini ve akıllı cihazlarınızla ilgili başka hassas bilgileri toplumsal ağlarda paylaşmayın
  • Etrafta olan bitenin farkında olun ve keşfedilen IoT güvenlik açıkları hakkındaki en son bilgileri her vakit denetim edin.
  • Satın almadan evvel aygıtların güvenliği ile ilgili yorumları okuyun ve hakkında araştırma yapın. Üreticinin keşfedilen güvenlik açıklarına nasıl reaksiyon verdiğine dikkat edin. Üreticiler araştırmacılar tarafından bildirilen meseleleri süratle çözüyorsa, bu güzele işarettir.

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital zımnilik şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle uğraş etmek için önde gelen uç nokta muhafazası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en kıymetli olanı müdafaalarına yardımcı oluyor. kaspersky.com adresinden daha fazla bilgi edinin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue Baharat Çeşitleri