DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Parçalı Bulutlu
22°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
25°C

1. Ulusal Üsküdar Üniversitesi Sporda Fizyoterapi Sempozyumu gerçekleştirildi Milli sporcular ‘Sporda fizyoterapi’ nin önemini anlattı

Bu yıl birincisi düzenlenen Ulusal Üsküdar Üniversitesi Sporda Fizyoterapi Sempozyumu, Üsküdar Üniversitesi Np Sıhhat Yerleşkesinde yapıldı. Sempozyuma, fizyoterapi alanının önde gelen isimleri ve farklı alanlardan ulusal sportmenler katıldı.

1. Ulusal Üsküdar Üniversitesi Sporda Fizyoterapi Sempozyumu gerçekleştirildi Milli sporcular ‘Sporda fizyoterapi’ nin önemini anlattı
04.05.2024 14:24
1
A+
A-

Buz pateni ulusal atleti 6 yaşındaki Zeynep Yağmur Yılmaz’ın da katıldığı sempozyumda Ulusal tenisçi Yankı Erel, makus bir sakatlık sonrası fizyoterapi ile tanıştığını söylerken, yeniden Ulusal voleybolcu Beytullah Hatipoğlu da kendini geliştiren ve alana dönüşü hızlandıran fizyoterapistin atlete inanç verdiğini söyledi. 

Sempozyumda konuşan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin, “Hareketleri kısıtlanmış bir insanı kendi kendine kâfi hale getirmek konusunda fizyoterapistler son derece başarılı.” dedi.

1. Ulusal Üsküdar Üniversitesi Sporda Fizyoterapi Sempozyumu açılış konuşmalarını Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kavak, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı Lideri Prof. Dr. Deniz Demirci ile Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin: “Fizyoterapistlerin yaralanmalardan sonra insanları ayağa kaldırıyor olmaları çok önemli”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arif Aktuğ Ertekin konuşmasına sporun kozmik bir bedel olduğunu söyleyerek başladı. “Dünyanın neresinde olursanız olun inançlı-inançsız, erkek-kadın, lisan, din hiç bunların ortasında fark olmadan yapılan aktivitelerden bir adedidir.” diyen Ertekin, konuşmasında şunları söyledi:

“Bazen kişisel yaparız sporu bazen toplumsal. Bazen beşerler bir ortaya gelmede çok zorluk çekseler de bakarsınız memleketler arası karşılaşmalarda, şahsî müsabakalarda bir sürü insanı bir ortaya getiren kıymetli bir kıymettir.

Sporu toplumda yaygınlaştırmış olan ülkelerde genel sıhhate çok olumlu tesirleri olduğunu görüyoruz. Gözetici sıhhat açısından da spor son derece değerli. Ben herkese ömür uzunluğu yapabilecekleri bir spor kolu seçmelerini ve sürdürmelerini öneririm. Hem daha keyifli olursunuz, ruhunuz daha sağlıklı olur, insan ilgileriniz hayat müddetiniz uygun olur. Tabiki bu spor aktivitelerini gerçekleştirirken vakit zaman da istenmeyen sakatlıklar ortaya çıkıyor. Bu noktada da fizyoterapist arkadaşlarımız devreye giriyor. Bilhassa günümüzde spor yaparken yahut farklı yaralanmalardan sonra insanları ayağa kaldırıyor olmaları çok değerli. Hareketleri kısıtlanmış bir insanı kendi kendine kâfi hale getirmek konusunda fizyoterapistler son derece başarılı.”

Prof. Dr. Deniz Demirci: “Fizyoterapi sporun vazgeçilmez bir başlığıdır”

Günümüzde sporun gitgide yaygınlaşmasının ve değişik alanlarda çalışanların ilgi duyduğu bir iş, uğraş haline dönüşmesinin sporun nitekim de kıymetli bir olgu olduğunu gösterdiğini tabir eden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı Lideri Prof. Dr. Deniz Demirci, “Her ne kadar sporun bir oyunla işten uzaklaşma aracı olarak ortaya çıktığı kabul edilse de gerek ekonomik, gerek hukuksal, gerek milletlerarası barış istikametinden altın bedeli kazandığı görülmektedir. Bu manada spor çok istikametli toplumsal gurur haline gelmiştir, bunun baş aktörleri de elbet atletlerdir.” dedi.

Sporun hem bedensel hem de ruhsal sıhhate düzgün geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Deniz Demirci,  “Ancak bazen spor yaparken yahut spordan sonra yaşadığımız sakatlanma yahut ağrılarla karşılaşabiliriz. İşte bu noktada devreye fizyoterapi girer.

Fizyoterapi sakatlanmaları önlemek ve uygunlaştırmak için kullanılan bir tedavi tekniğidir. Hareketlerin bilimsel ögelerini kullanarak bedendeki ağrıları hafifletir, esnekliği arttırır ve kasları güçlendirir. Atletlerin daha süratli bir biçimde güzelleşmesine yardımcı olurken, gelecekte de oluşabilecek sakatlıkları önlemeye yardım eder.

Bireylerin gereksinimlerine uygun ya da çalıştıkları sportmenlerin gereksinimlerine uygun tedavi planlarını oluştururlar ve bu planlar antrenmanlardan manuel terapiye kadar birçok farklı tekniği bünyesinde barındırır. Lakin fizyoterapinin yalnızca sakatlık durumunda değil, tıpkı vakitte spor performansını artırmak için de kullanılabilir. Bilhassa profesyonel sportmenler fizyoterapistlerle çalışarak daha güçlü, istikrarlı ve esnek bir bedene sahip olurlar. Bu da onların alanda ve sahne üzerinde daha da âlâ performans göstermelerine imkan tanır. Fizyoterapi sporun vazgeçilmez bir başlığıdır.” biçiminde konuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kavak: “Sporcu sıhhati fizyoterapistlerin değer verdiği bir konu”

Açılış konuşmasında atlet sıhhatinin fizyoterapistlerin son derece kıymet verdiği bir husus olduğunu vurgulayan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kavak, “Türkiye’nin hem ulusal kadrolar seviyesinde hem de kulüpler bazında atletlerine verdiği kıymetin en hoş göstergesidir spor fizyoterapisi. Bir asrını gururla tamamladığımız Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere ve milletimize armağan ettiği Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın da 105. yılını büyük bir memnunlukla kutladığımız Mayıs ayı içerisindeyiz. Spor yalnız vücut yeteneğinin bir üstünlüğü sayılamaz. Anlayış, zeka ve ahlak da bu işe yardım eder. ‘Ben atletin zeki, çevik ve birebir vakitte ahlaklısını severim’ kelamıyla bizlere ışık tutan ceddimizi ve şehitlerimizi minnetle anıyoruz.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kavak ayrıyeten sempozyuma katkı sağlayan fizyoterapist ve atletlere tek tek teşekkür etti.

Buz pateni ulusal atleti 6 yaşındaki Zeynep Yağmur Yılmaz da sempozyumda… 

Sempozyuma katılan atletlerden Minikler Kategorisi Buz Pateni Müsabakalarında ulusal ve milletlerarası muvaffakiyetler elde eden 6 yaşındaki Zeynep Yağmur Yılmaz, sakatlanmamak için fizyoterapi dayanağı aldığını söyledi. Yılmaz ayrıyeten “2 buçuk yıldır bu sporu yapıyorum. Çağdaş sanat, jimnastik, algoritma ve Rus buz pateni hocalarını daha âlâ anlayabilmek için Rusça eğitimi alıyorum.” dedi.

Milli tenisçi Yankı Erel: “Kötü bir sakatlık sonrası fizyoterapi ile tanıştım…”

Wimbledon Doubles Şampiyonu Ulusal Tenisçi Yankı Erel de makus bir sakatlık sonrası fizyoterapi ile tanıştığını anlattı. Erel, “Belimde çift taraflı gerilim kırığı vardı, korta dönüş için de biraz ivedi ettim. Makus bir sakatlık geçirdim. 3 ay korse taktım, neredeyse meskenden hiç çıkmadım. Yürümemem gerekiyordu. 3-4 aylık fizik tedaviye başladık. Birinci turnuvamı 10 ay sonra oynadım. Hem uygun hem makûs bir deneyim oldu. Profesyonel olmadan evvel bu türlü bir sakatlık yaşayarak neye dikkat etmem gerektiğini anladım.” formunda konuştu.

Milli voleybolcu Beytullah Hatipoğlu: “Kendini geliştiren ve alana dönüşü hızlandıran fizyoterapist inanç veriyor”

Galatasaray Erkek Voleybol Ekibi Kaptanı ve Ulusal Voleybolcu Beytullah Hatipoğlu ise daha evvel sık sık ayak bileği sakatlığı yaşadığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Fizyoterapist ile ayak bileği mobilitasyonu üzerinde çalıştıktan sonra eskisi kadar sakatlık yaşamamaya başladım. Fizyoterapinin elbette yararını gördüm. Biz mümkün olduğunca alandan uzak kalmak istemeyiz. Kısa müddette alana döndürülmek isteriz. Daima kendini geliştiren ve alana dönüşü hızlandıran bir fizyoterapist itimat veriyor.”

Fizyoterapinin en düzgünleri bir ortaya geldi

1. Ulusal Üsküdar Üniversitesi Sporda Fizyoterapi Sempozyumuda Dr. Fzt. Rıdvan Seyhan ‘Futbolda Fizyoterapi ve Rehabilitasyon’, Fzt. Büşra Kavak ‘Dinamik Nöromusküler Stabilizasyon’, Dr. Fzt. Burcu Kocabey ‘Ayak Bileği İnstabiliteleri’, Fzt. Anıl Temel ‘Tenis ve Buz Pateninde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon’, Dr. Fzt. Adem Çalı ‘Spora Dönüş ve Atlet Hikayeleri’, Fzt. Yalçın Ayhan ‘Voleybolda Fizyoterapi ve Rehabilitasyon’, Uzm. Fzt. Murat Fazilet ‘Basketbolda Fizyoterapi ve Rehabilitasyon’, Fzt. Zafer Aksungur ‘Manuel Terapi Uygulamaları’ ve Prof. Dr. Fzt. Defne Kaya Utlu ‘Tendonlar ve Eğitimi’ mevzularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Sempozyumun akabinde konuşmacılara teşekkür plaketi takdim edildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu web tasarım ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri